Almanya Yunanistan'la şartlı anlaştı!

Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan'a 3 yıl destek olacakları, borç indirimi yapmayacaklarını açıklarken, anlaşmanın kendilerinden önce Yunan Meclisi'nce onaylanmasını da şart koştu

Almanya Yunanistan'la şartlı anlaştı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan krizinde Avrupalı liderlerden gelen anlaşmaya varıldığı açıklamasının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel anlaşmayla ilgili açıklamalar yaptı. Meğrkel, anlaşmanın önce yunanistan Meclisi'nce onaylanmasını isteyerek, "Biz çarşamba günü Alman Meclisi'nde oylayacağız ama bundan önce mutlaka Yunanistan Meclisi'nde bu anlaşma onaylanmalı" dedi.

Çipras'ın Avrupa'nın kendisine sunduğu ödeme planını kabul etmeyip referanduma götürmesi ve kazanması, Merkel ve ortaklarına bir refüze hali yaşatmıştı. Merkel'in bu şart ile ikinci kez refüze edilmenin önüne geçmeyi amaçladığı konuşuluyor.

Merkel Yunanistan'a 3 yıl boyunca 86 milyar euro'luk kurtarma paketi sağlayacaklarını doğruladı. Merkel, “Yunanistan’a güvenimiz sarsıldı, dolayısıyla güven yeniden sağlanmalı” diyerek, kararın Alman parlamentosunda da oylanacağını, Yunan parlamentosunun reformları kendilerinden önce onaylaması gerektiğini söyledi.

Yunan ekonomisinin son aylarda çarpıcı şekilde kötüleştiğini belirten Merkel, “Yunanistan için borç indirimi söz konusu değil” dedi. Yunanistan bankalarının yeniden nakitle dolması için 25 milyar euro'ya ihtiyaç olduğunu söyleyen Merkel anlaşmanın ardından bir B planına ihtiyaçları olmadığının da altını çizdi. Zira anlaşma sağlanamazsa Yunanistan'ın 5 yıllığına Euro Bölgesi'nden çıkarılması teklif edilmişti.

FRANSA'DAN ÇİPRAS'A TEBRİK

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Çipras'ın cesur bir seçim yaptığını ve söz konusu anlaşmayla Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasının kesinleştiğini söyledi. Hollande, "Bu aynı zamanda Yunanistan krizini yumuşatacak kısa vadeli bir çözüm" ifadesini kullandı. Hollande, anlaşmaya varılmasında Fransa- Almanya işbirliğinin önemine de dikkat çekti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 13:17
banner53
YORUM EKLE

banner39