banner27

Almanya yüzlerce mülteci çocuğu sınırdan geri çevirmiş

Almanya’nın yılbaşından bu yana 300’den fazla çocuk sığınmacıyı sınırdan çevirdiği belirtildi.

Almanya yüzlerce mülteci çocuğu sınırdan geri çevirmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya basınında yer alan habere göre, geçen yılın başından bu yana yanında bir yetişkin bulunmayan yüzlerce çocuk sığınmacıyı geri çevirdi.

DW'nin haberine göre, Yeşiller Meclis Grubu'nun verdiği soru önergesine Almanya İçişleri Bakanlığı mülteci çocukların Bavyera – Avusturya sınırından geri çevrildiğini belirtti. Ayrıca geri çevrilen sığınmacılardan 160'nın Afgan, 46'sının Suriyeli, 30'unun Iraklı, 17'sinin Faslı, 12'sinin Pakistanlı, 7'sinin ise Cezayirli olduğu bilgisine yer verildi. Sığınmacıların geri çevrilme gerekçesinin ise ‘'gerekli koşulları sağlamamaları'' olduğu bildirildi.

"ÇOCUKLARIN REFAHI SINIRLARDAN ÖNCE GELİR"

Yeşiller Partisi'nden yapılan açıklamada Federal Hükümet'in sınırlarını korumak adına çocuk sığınmacıları feda ettiği ileri sürüldü.

Yeşiller Partisi Federal Meclis milletvekili Luise Amtsberg bu tutumu, ‘'Federal polis, çocuk ve gençlik dairelerinin yetki alanlarını hiçe sayıyor. Çocukların refah ve iyiliği, sınırların korunmasından önceliklidir'' sözleriyle eleştirdi.

Amtsberg, Bakanlığın bu sığınmacılardan hiçbirinin sığınma talebinde bulunmadığı yönündeki ifadelerine yönelik ise ‘'Gençlere vasi atanmadığını, bu yüzden de sığınma başvurusunda bulunamadıklarını'' diye konuştu.

Amtsberg'e göre bu çocukların çoğunun Almanya'da 'mülteci' olarak tanınma konusunda şansları yüksek, bu nedenle danışmanlık ve desteğe ihtiyaç duyuyorlar.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25