banner15

Almanya'da 250 bin patlamamış bomba var

Almanya'da İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan 250 bin patlamamış bomba olduğu sanılıyor. Bombaların imhasında bazen istenmeyen olaylar da çıkabiliyor

Almanya'da 250 bin patlamamış bomba var

İkinci Dünya Savaşı'nın üzerinden 68 yıl geçmesine rağmen neredeyse her hafta patlamamış bombalar ortaya çıkıyor. Son olarak Doğu Almanya'daki Magdeburg şehrinde geçtiğimiz çarşamba günü İkinci Dünya Savaşı'nda Amerikalılar tarafından atılmış ve patlamamış bomba bulunmuş ve bu perşembe günü etkisiz hale getirilmişti. Ancak her bombayı etkisiz hale getirme girişimi başarılı olmuyor. 2010 yılında Göttingen şehrinde bulunan ve uzmanlar tarafından etkisiz hale getirilen bir bomba patlamış ve üç kişinin ölümüne yol açmıştı.

İkinci Dünya Savaşı'nda bombalar özellikle büyük Alman şehirlerine ve sanayi bölgelerine atılmıştı. Bu bölgelerin başında Ruhr bölgesi ve ayrıca Hamburg, Köln, Berlin gibi büyük şehirler geliyor. Bu savaşta müttefik güçlerin bombalar ile yerle bir ettiği Alman şehirlerinin sembolü olarak Dresden görülüyor. Savaştan kalan bombalar genellikle inşaat çalışmaları öncesinde yapılan toprak çalışmalarında tespit ediliyor. Savaş sırasında Almanya üzerinde bir milyon 250 binin üzerinde bomba atıldığı ve bu bombaların ortalama yüzde 20'sinin patlamadığı ifade ediliyor. Buna göre Almanya'da toprağın altında halen 250 bin patlamamış bomba bulunuyor ve Alman halkı kelimenin tam anlamı ile bombaların üstünde yaşıyor. Geçen çarşamba Magdeburg'da olduğu gibi Almanya'da daha uzun yıllar bombaların bulunacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Almanya'da sadece kara değil, denizlerde de İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma bombalar bulunuyor. Farkında olunmasa da bu bombalar gerek denizlerin ekolojisini, gerekse elektrik müşterilerini ekonomik olarak etkiliyor. Kuzey Denizi'nde rüzgarı elektriğe dönüştürmesi için kurulan elektrik değirmenleri hizmete alınamıyor, zira Kuzey Denizi'nde bombalar temizlenmediği için ve denizden karaya 15 kilometrelik bir bölgeye kablo döşenemediği için kurulan değirmenlerden yararlanılamıyor. Baltık Denizi'nde de benzer sorunlar yaşanıyor. Uzmanlar Kuzey Denizi ve Baltık Denizi tabanında 1 milyon 600 bin ton bomba bulunduğunu ve Baltık Denizi'nin tabanının üçte birinin bombaların etkisi ile zehirlenmiş olduğunu ifade ediyor. Zira denizde bulunan bombalar zamanla çürürken zararlı ve zehirli maddeler ise suya karışıyor.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2013, 15:11
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48