banner39

Almanya'da 3 kişi daha IŞİD'den yargılanıyor

Almanya'nın Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesinde IŞİD'e mali destek sağlamakla suçlanan iki bayan ve bir erkek yargılanacak.

Avrupa 20.09.2014, 13:22 20.09.2014, 13:22
Almanya'da 3 kişi daha IŞİD'den yargılanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başsavcılığı, yaşları 22 ile 25 arasında ikisi bayan biri erkek üç kişi hakkında, IŞİD'e mali destek sağladıkları iddiasıyla, Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesinde dava açtı. Üç kişi, yabancı bir ülkedeki terör örgütüne mali destek sağlayarak, devlet güvenliğini tehlikeye soktukları gerekçesiyle yargılanacak.

Üç kişiden bir olan 25 yaşındaki Polonya asıllı ve bir IŞİD üyesiyle evli olduğu bildirilen bayan Karolina R.'nin, IŞİD'in propaganda videolarını çekebilmesi için gerekli kamera ve diğer malzemeleri gönderdiği, daha sonra tekrar 3 kamera ve 5 bin Avrodan fazla nakit para ile Suriye'ye gittiği iddia ediliyor.

Karolina R., Almanya'ya geri döndükten sonra da geçen yıl Aralık ayı sonunda eşine tekrar 6 bin Avro göndermiş. Daha sonra da iki sefer daha, kendisiyle birlikte dava edilen Ahmed Sadık M. ve Vincenza M.'nin de yardımıyla Suriye'ye para göndermiş. Ahmed Sadık ve Vincenza'nın da IŞİD için 2 bin 200 Avro mali yardım topladıkları iddia ediliyor. Karolina R. Mart ayından bu yana tutuklu bulunuyor, diğer ikisi ise henüz tutuklanmadı.

FEDERAL BAŞSAVCILIK, IŞİD HAKKINDA 140 ARAŞTIRMA YAPIYOR

Almanya'da Federal Başsavcılığın IŞİD'le ilgili olarak 140 araştırmayı sürdürdüğü bildirildi. Bunlardan 35'inde yaklaşık 60 gencin IŞİD'e üye oldukları belirlendi. Bir hafta önce Federal İçişleri Bakanlığı tarafından IŞİD'in tüm faaliyetleri yasaklandı. Bu yüzden Almanya'da IŞİD için yapılan çalışmalar yasadışı sayılıyor.

IŞİD'e destek verilmesi İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklansa da, örgüt olarak IŞİD'in terör örgütü olarak kabul edilmesi için mahkeme kararı gerekiyor. Federal Başsavcılığın yaptığı incelemelerden çıkacak sonuca göre mahkeme tarafından karar verilecek.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?