Almanya'da 4 Müslümana karşı bomba davası

15 ay önce Almanya'nın Bonn şehri merkez istasyonuna bomba koydukları ve ırkçı Pro NRW politikacısına karşı suikast düzenledikleri gerekçesiyle 4 Müslümana karşı Başsavcılık dava açtı.

Almanya'da 4 Müslümana karşı bomba davası

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Yaklaşık 15 ay önce Almanya'nın eski başkenti Bonn merkez istasyonunda sahipsiz bir çanta bulunmuş ve içinden bomba yapılabilecek türden olduğu öne sürülen malzeme çıkmıştı. Daha sonra gözetleme kameraları tarafından kaydedilen görüntülerden yola çıkan polis, 26 yaşındaki Marco G. isimli bir Alman ve ona yardım ettiği iddia edilen üç kişiyi daha tutuklamıştı.

Federal Başsavcılık Karlsruhe'de yaptığı açıklamada 4 Müslüman sanık hakkında bombalı saldırı teşebbüsü ve Mart 2013'te ırçkı parti Pro NRW'nin Leverkusen Başkanına suikast girişimi suçlamalarıyla dava açtığını bildirdi. Başsavcılık bu dört kişiyi 'radikal İslamcı bir grup' kurmakla da suçluyor. Alman kanunlarına göre eylem yapmak maksadıyla üç ya da daha fazla kişi biraraya gelerek grup oluşturduğunda terörist grup sayılıyor.

Bu yüzden Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada 'terör birliği' adı verilen gruptaki insanların silah ve bomba kullanmak suretiyle Pro NRW başkanını öldürmeyi amaçladıkları belirtildi. 2012 yılında Kuzey Ren-Westfalya (NRW) Eyaletinde yapılan Eyalet Parlamentosu seçimleri öncesinde Pro NRW'li ırkçılar, camilerin önlerinde Paygamberimize hakaret içeren karikatürleri pankart olarak taşıdıkları gösteriler yapmışlardı.

Yakalanan Müslümanlardan Marco G., ırkçı parti başkanına suikast girişimiyle birlikte, içinde bomba malzemesi olduğu öne sürülen çantayı Bonn Merkez İstasyonuna bırakmakla da suçlanıyor. Başsavcılıktan yapılan açıklamada çantadaki 'boru bombası'nın ateşleme düzeneği doğru yapılmadığı için patlamadığı kaydedildi.

Başsavcılık, Marco G. ile birlikte tutuklanan diğer üç kişinin Bonn'daki 'bombalı çanta' olayıyla bir ilgileri olduğuna dair bir ipucu bulunmadığını bildirdi. Dört Müslümana karşı açılan dava Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülecek.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2014, 14:57
banner53
YORUM EKLE

banner39