Almanya'da 8 aylık mülteci bebeğe yurtdışı!

Almanya'nın Münih şehrinde, ikisi de mülteci Iraklı bir babadan ve Sırplı bir anneden olma 8 aylık bebek Karam'ın, politik takip altında olmadığı gerekçesiyle yurtdışı edilmesine karar verildi.

Almanya'da 8 aylık mülteci bebeğe yurtdışı!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Münih kentinde Federal Mülteci ve Göç Dairesi, 27 Şubat'ta Irak asıllı mülteci bir baba ile Sırbistan'dan kaçarak iltica eden bir anneden olma 8 aylık bir bebeğin iltica talebini geri çevirdi. Anne ve babasının da iltica talepleri kabul edilmeyen Karam isimli bebeğin böylece yurtdışı edilmesine karar verilmiş oldu.

Göçmen Dairesi'nin Münih şubesi derhal Karam'ın anne babasına bir mektup göndererek alınan kararı bildirdi. Hacı R. ile Maida M.'ye gönderilen mektupta Karam'ın bir hafta içinde Almanya'yı terketmesi istendi. Verilen süreye uyulmadığı takdirde Karam'ın zorla alınarak, mülteci sıfatıyla geri almak zorunda olan bir ülkeye, örneğin Sırbistan'a gönderileceği bildirildi. Mektupta masrafların üstlenildiği belirtilerek hangi yolu tercih ettikleri soruluyordu. Yani 8 aylık bebeğin ailesi çocuklarını, hiçbir akraba ya da tanıdıkları olmayan bir ülkeye ister otobüsle, ister tren ya da uçakla gönderebilirlerdi.

Bebeğin annesi Maida mektubu aldığı günden bu yana birgün polisin kapısına dayanıp Karam'ı elinden almalarından korkmaya başladı. Maida, Bosna Savaşı çıktığı yıllarda annesiyle birlikte Almanya'ya kaçtığında 13 yaşında küçük bir çocuktu. Almanya'da okula gitti, hızlı bir şekilde Almanca öğrenerek büyüdüğünde bir yerde çalışmaya başladı. Mülteci kampında tanıştığı Iraklı Hacı ile evlendi ve üç çocukları oldu.

Son çocukları olan Karam doğduğunda Yabancılar Dairesi bebek için Maida'dan iltica talebinde bulunmasını istedi. Maida ise çocuğunun bir mülteci olmadığını, Almanya'da doğduğu için Alman vatandaşlığı hakkına sahip olduğunu, kendisinin bu ülkede çalıştığını ve vergi ödediğini, imkan bulur bulmaz tekrar çalışacağını öne sürerek iltica dilekçesi vermedi.

Ancak kanuna göre bir aile, çocuğu için dilekçe vermezse Yabancılar Dairesi, bebeğin politik olarak takibe uğrayıp uğramadığını tesbit etmek amacıyla iltica dilekçesi veriyor. Ve Karam'ın dilekçesi de politik takibata uğramadığı gerekçesiyle geri çevrildi. Ancak geri çevrilme kararı verilmeden bebeklerinin Alman vatandaşlığı alamayacağı korkusuyla Maida dilekçeyi geri aldı.

Münih Göç Dairesinden yapılan açıklamada, 8 aylık bir bebeğin asla anne babası olmadan yurtdışı edilmeyeceği, kanun gereği bu yazıyı yazmak zorunda oldukları bildirildi. Fakat Bavyera Eyaleti İltica Konseyi, bu gönderilen yazı ile aileye baskı yapıldığını, kararın formalite olduğunu bilmeyen anne babanın korkular içinde yaşadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 16:59
banner53
YORUM EKLE

banner39