banner15

Almanya'da 80'lik nineye hapis cezası

Almanya'da 87 yaşındaki bir bayan, Nazi döneminde Holocaust katliamı yapılmadığını iddi ettiği için hapis cezasına çarptırıldı. Daha önce de bu iddiasından dolayı değişik para cezaları almış.

Almanya'da 80'lik nineye hapis cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Hamburg İdare Mahkemesi tarafından, 2. Dünya Savaşında Holokaust katliamı yapıldığını inkar ettiği gerekçesiyle, 87 yaşındaki yaşlı bir kadına 10 ay hapis cezası verildi. Alman basınında konuyla ilgili yayınlanan haberlerde Ursula Haverbeck'in, ısrarla Nazi dönemi Almanya'sında Yahudilerin katledilmediğini savunmasından dolayı halkı kışkırttığı gerekçesiyle hapis cezası verildi.

Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye Ausschwitz'de insanların katledildiği bir kamp değil, çalışma kampı olduğunu belirten Haverbeck, aynı ifadeleri daha önce eski bir SS görevlisi Oskar Gröning'in yargılandığı mahkeme sırasında da söylemiş.

Haverbeck, Kuzey Ren-Westfalya Eyaletine bağlı Vlotho şehrinde ikamet ediyor. Daha önce aynı iddialardan dolayı çeşitli cezalar alması nedeniyle, Hamburg Mahkemesi hapis cezası kararını tecil edilemez kaydıyla verdi.

Haverbeck, 2008'de ırkçı dernekler olarak tescil edilen 'Collegium Humanum' ve 'Holokaust'u inkar edenleri tedavi etme derneği' başkanlıklarını yürütüyordu. Alman basınında Haverbeck'in ırkçılar arasında bir kahraman gibi görüldüğü ve ırkçı parti NPD'nin programlarına konuşmacı olarak da katıldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 11:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35