Almanya'da AB karşıtı yeni bir parti daha...

Kurduğu Almanya Alternatif Partisi AfD'den ayrılan Lucke, kendisiyle birlikte partiden ayrılan grupla 'Alfa' isimli yeni bir parti kurdu.

Almanya'da AB karşıtı yeni bir parti daha...

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

AB karşıtı sağcı muhafazakar parti olarak nitelendirilen ve ırkçı söylemleriyle de dikkat çeken Almanya Alternatif Partisi AfD'nin kurucusu Bernd Lucke, son genel kurulda genel başkanlığa seçilemeyince partisinden ayrılmıştı. Lucke, şimdi kendisiyle birlikte partiyi terkedenlerle beraber 'Alfa' adını verdikleri yeni bir parti kurdu. 'İlerleme ve Kalkınma İttifakı' anlamına gelen 'Allianz für Fortschritt und Aufbruch' sözlerinin kısaltması 'Alfa'nın kuruluşu Kassel şehrinde kamuoyuna duyuruldu.

Yeni parti Alfa'nın genel başkanlığına seçilen Lucke, eyaletlerde de teşkilatlanacaklarını ve 2017'de yapılacak genel seçimlerde Federal Parlamentoya girmeyi hedeflediklerini söyledi. Lucke, partilerinin temel konularını Avro'ya ve AB ekonomi ve kur politikasına yönelik eleştirilerin oluşturucağını bildirdi. Lucke, Avro'nun kurtarma politikasının başarısız olduğunu, mevcut Alman federal hükümetinin temel hatalar yaptığını kaydetti.

Lucke, yeni partinin kuruluşunun açıklandığı basın toplantısındaki konuşmasında, ülkede iltica hakkının suistimal edilmesine de karşı çıkacaklarını, düzenli bir göç politikası yürürlüğe koymak istediklerini söyledi. Yeşiller Partisi tarafından ülkede yaygınlaştırılan, teknik ve ilerlemeye karşı düşmanlıkla da mücadele edeceklerini ifade eden Lucke, programları içinde enerji ve eğitim politikasına da ağırlık verdiklerini belirtti. Önümüzdeki yıl yapılacak bazı eyalet seçimlerine katılıp katılmayacakları henüz belli değil.

Kendi kurduğu ve ayrıldığı parti AfD'yi de eleştiren Lucke, partinin istikametini sağa doğru şaşırdığını, bilimsellikten uzaklaştığını ve partinin komplo teorileri üretenlerin dolduğu bir yer haline geldiğini söyledi. Bu yüzden acilen alternatif yeni bir partinin acilen gerekli olduğu kararına vardıklarını bildirdi. Lucke, kendisiyle birlikte 4 AP milletvekilinin de yeni kurulan partide yeraldığını kaydetti.

Alfa Partisi Genel Başkan yardımcılıklarına AP milletvekili Bernd Kölmel ve eyalet politikacısı Gunther Nickels ile Reiner Fohlje seçildi. Parti Genel Sekreterliğine ise yine AP üyesi Ulrike Trebesius seçildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 11:17
banner53
YORUM EKLE

banner39