banner39

Almanya'da ABD askerlerine neden saldırıldı?

Frankfurt havaalanında Kosovalı 21 yaşındaki bir gencin Amerikan askerlerini taşıyan otobüse saldırısıyla ilgili yeni ayrıntılar açıklandı

Avrupa 04.03.2011, 14:39 04.03.2011, 19:04
Almanya'da ABD askerlerine neden saldırıldı?

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Frankfurt havaalanında Amerikan askerlerinin bulunduğu askeri bir otobüse silahlı saldırı yapılarak, biri otobüs şoförü diğeri asker olmak üzere üç kişi öldürülmüştü. İki asker de ağır yaralı olarak hastahaneye kaldırıldı. Olaydan hemen sonra saldırının yapıldığı ikinci terminale uzak bir yerde bulunan birinci terminalde saldırı zanlısı olarak Kosova asıllı 21 yaşındaki Arid U. yakalanarak gözaltına alındı. Dün geceki sorgulamadan sonra bugün tutuklanarak mahkemeye sevkedildi.

Medyada yer alan iddialara göre Arid, internet üzerinden bazı radikal gruplarla irtibata geçmiş, ani bir kararla da tek kişilik bir eylem olarak askeri otobüse silahlı saldırıyı gerçekleştirmiş. Arid polise verdiği ifadesinde Afganistan’da Amerikan askerlerinin bir evi yağmaladığını ve bir kız çocuğuna tecavüz ettiklerini gösteren videoyu seyrettikten sonra o gece uyuyamamış. Havaalanında da Amerikan askerlerinin Afganlılar hakkında hakaretamiz konuşmalarını duyunca saldırmış. Arid özellikle Afganistan’a giden Amerikan askerlerini öldürmek maksadıyla bu eylemi gerçekleştirmiş. Kullandığı silahı ve 24 mermiyi birkaç ay önce 1000 Avro karşılığında satın almış.

Polis tarafından verilen bilgilere göre Arid hiçbir terör örgütüne bağlı değil. Facebook’ta bulunan bir kayıtta ‘Abu Reyyan’ ismi ile Arid’in internet üzerinden radikal yayınları takip ettiği sanılıyor. Şeyh Abdullatif isimli bir vaizi sürekli internetten dinlediği belirtildi.

Arid U. bir süre önce yardımcı işçi olarak havaalanı posta kısmına işe alındı. İşçi kiralayan bir firma üzerinden işe alınan Arid Ocak ayından beri havaalanında çalışıyordu. Kosova’da dünyaya gelen Arid 1 yaşında ailesi ile birlikte Frankfurt’a gelmiş ve burada büyümüş.

Olaydaki çelişkiler ve cevapsız bırakılan sorular

Olayın meydana geldiği yer ikinci terminal olmasına rağmen kısa bir süre sonra saldırıyı yaptığı iddia edilen Kosova asıllı genç Arid birinci terminalde polis tarafından yakalanıyor. Silahın ve mermilerin üzerinde mi, yoksa otobüste mi bulunduğu konusunda hiçbir açıklama yapılmadı. Arid’in hem bir-iki hafta içinde radikal bir İslamcı olduğu iddia ediliyor, hem de birkaç ay önce 1000 Avro karşılığında 24 mermiyle birlikte bir silah aldığı söyleniyor.

Olayın ilk gününde verilen bilgilerde Amerikan askerlerinin ABD’den gelerek Almanya’daki üslerine gitmek üzere otobüse bindikleri bildirilmişti. Ertesi gün çıkan haberlerde Amerikan askerlerinin Londra üzerinden Almanya’daki Amerikan üssü Ramstein’a geldikleri, buradan da Irak ya da Afganistan’a gitmek üzere havaalanına geldikleri bildirildi.

Ayrıca polisin facebook kayıtlarını kanıt olarak kullanması da kafalarda birtakım sorulara neden oluyor. Zira Arid hakkında ayrıntılı bilgisi olan herhangi birisi köşedeki internetcafe’ye giderek yukarıda bahsedilen ‘Abu Rayyan’ ismiyle bir kayıt yapabilir ve her türlü gruplarla bağlantıya girebilir.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?