Almanya'da ABD Konsolosluğuna istihbarat operasyonu

Alman istihbaratı, NSA dinleme merkezi bulunduğu zannıyla, ABD Konsolosluğuna helikopterle yanaşarak filmini çekince Amerikan yetkililer protesto etti.

Almanya'da ABD Konsolosluğuna istihbarat operasyonu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman iç istihbaratı Anayasayı Koruma Teşkilatı, Federal Başbakanlıktan aldığı talimat üzerine, Frankfurt şehrindeki Amerikan Konsolosluğuna bir casus helikopter göndererek takib etti. Başbakanlık Dairesi sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, istihbarat teşkilatının bu görev için Ağustos ayı sonunda federal polis helikopterini görevlendirdiğini ve helikopterle konsolosluk binasının 60 metre üzerinden yüksek çözünürlü fotoğraflar çekildiği bildirildi. Alman Federal Başbakanlık Dairesi, daha önce Edward Snowden'ın dünyaya duyurduğu gizli bilgiler arasında NSA'nın Frankfurt Konsolosluğunda bir dinleme merkezi bulunduğunun ortaya çıkması nedeniyle binayı inceletmiş.

Başbakanlık sözcüsü, Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının yabancı temsilcilikleri 'rutin' olarak ya da 'özel bir sebep' ortaya çıktığında havadan takib edip rapor hazırladığını söyledi. Sözcü ayrıntılar hakkında bilgi vermedi.

'FAZ' gazetesinde çıkan haberde, Amerikan Konsolosluğunun incelenmesinin Başbakanlık Dairesi tarafından taleb edildiği belirtildi. Talimatın gizli servislerin çalışmalarından sorumlu Başbakanlık Bakanı Ronald Pofalla tarafından verildiği tahmin ediliyor. Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, hükümetin yabancı istihbarat servislerinin ülkede faaliyet gösterdiğine dair ipuçları bulunduğunda, bununla ilgili olarak harekete geçtiğini, Frankfurt'taki ABD Konsolosluğu üzerinde yapılan çalışmanın da kanun çerçevesi içinde icra edildiğini söyledi. Federal İçişleri Bakanlığından, bina üzerinde gizli anten arandığına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Eurocopter model polis helikopteri, Amerikan konsolosluk binası üzerinde alçaktan uçuş yaparak çok özel kameralarla binanın resimlerini çekti. Bunun üzerine ABD Büyükelçiliği Alman Dışişleri Bakanlığına bir protesto verdi.

Alman Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre ABD Büyükelçi temsilcisi ile Alman Bakanlık görevlisi arasında yapılan telefon görüşmesinde protesto yapılmadığı, bilgi alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 11:16
banner53
YORUM EKLE

banner39