banner39

Almanya'da ABD şirketleri de casusluk yapıyor

Almanya'da en az 90 Amerikan şirketinin casusluk faaliyeti yaptıkları bildirildi.

Avrupa 31.10.2013, 11:56 31.10.2013, 11:56
Almanya'da ABD şirketleri de casusluk yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da Amerikan istihbarat teşkilatı NSA'nın yanısıra en az 90 Amerikan şirketi de casusluk faaliyetleri yapmış. Haftalık 'Stern' dergisinin bildirdiğine göre Amerikan şirketleri NSA ve CIA'ya yardımcı olmuşlar. Amerikan askeri istihbaratı da Almanya'da yoğun istihbarat çalışmaları yapmış.

Amerikan şirketleri IT teknolojisi ya da binaların güvenliği gibi sektörlerde yaptıkları çalışmalarda Amerikan istihbarat teşkilatlarının ayak işlerini görmüşler. Stern'in bildirdiğine göre yaklaşık 30 Amerikan şirketi ise doğrudan doğruya istihbarat teşkilatlarının yaptıkları işleri yapmış. Bu şirketler, ajanların görevlerinin koordinasyonlarını sağlamışlar, kaydedilen görüşmelerin analizlerini yapmışlar, ya da casusluk tekniği üzerine Amerikan askerlerini eğitmişler.

Alman iç istihbaratından sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatının bildirdiğine göre devlet kurumlarının yanısıra özel şirketler de Amerikan casusluk çalışmalarında fazlasıyla nasibini alıyor. Anayasayı Koruma Teşkilatı, özel şirketlerin kendi kendilerini korumaları gerektiğini bildirdi.

Stern dergisinin haberinde Almanya'da en çok casusluk faaliyeti yapan en büyük Amerikan şirketi Booz Allen Hamilton'a ait. Amerikan istihbarat teşkilatı NSA ile ilgili gizli bilgileri dünyaya duyuran istihbarat uzmanı Edward Snowden da bu büyük şirket için çalışmış. Hamilton'un şirketi, Almanya'da daha önce konuşlanmış ABD Hava Kuvvetleri için toplanan gizli bilgilerin analizini de yapmış.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?