banner39

Almanya'da alkolik sayısı milyonları buldu

Almanya'da alkolik sayısının 1,8 milyona yükseldiği bildirildi. Yeşiller, Federal Sağlık Bakanlığını doğru rakamları saklamakla suçladı.

Avrupa 10.01.2014, 17:20 10.01.2014, 17:20
Almanya'da alkolik sayısı milyonları buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 2006'dan 2012'ye kadar alkol bağımlılarının sayısının 1,3 milyondan 1,8 milyona çıktığı bildirildi. Münih Bağımlılık Araştırma Enstitüsünün raporuna göre aynı süre içinde ilaç bağımlılarının sayısı daha artarak 1,5 milyondan 2,3 milyona yükseldi.

Yeşiller Partisinden bağımlılıkla mücadele ve uyuşturucu politikaları sözcüsü Harald Trepe bu rakamların arkasında binlerce aile dramının da yaşandığını, zira alkolik ana babalarından dolayı çok sayıda çocuğun acı çektiklerini söyledi. Terpe, bağımlılık hastalığı olanların iyiliştirilmesi için yapılan çalışmaların daha iyi hale getirilmesini ve terapi için yapılan başvurulara daha hızlı cevap verilmesini taleb etti. Yeşiller Partisi, Federal Sağlık Bakanlığını, kendisi tarafından hazırlatılan raporu Sonbahardan beri kamuoyundan saklamakla suçladı.

Bakanlık sözcüsü, raporun Sonbaharda hazırlandığını doğruladı. Ancak araştırma sonuçlarının konuyla ilgili bir branş dergisinde yayınlandığını belirterek, geçen yıl Aralık'ta yayınlandığı gözönüne alınırsa oldukça hızlı bir şekilde kamuoyuna duyurulduğunu öne sördü.

Sözcünün açıklamasında bağımlıların arttığı, ancak genelde alkol tüketiminin gerilediği bildirildi. Araştırma sonuçlarına göre örneğin günümüzde erkekler, 1990 yılına göre yarım bardak daha az alkollü içki tüketiyor. Özellikle 60 ile 64 yaşındakiler arasındaki tüketimin oldukça azaldığı görülüyor. Bayanlarda ise yaşları 18 ile 24 arasında olanlarda alkol kullanımı on senede büyük oranda artarken, yaşları 40 ile 59 arasındaki bayanlarda da azaldığı gözlemlendi.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?