banner39

banner35

Almanya'da 'Alman İslamı' projesi

Almanya'da müslümanlara yönelik Alman perspektifinden eğtim yapacak ilk İslam Teoloji Merkezi, Tübingen Üniversitesi'nde açıldı

Avrupa 16.01.2012, 18:17 17.01.2012, 09:45
Almanya'da  'Alman İslamı' projesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'daki ilk İslam Teoloji Merkezi Tübingen Üniversitesinde açıldı. Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan, merkezin resmi açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, merkezin uyum alanında dönüm noktası oluşturduğunu belirterek, Alman üniversitelerinde İslamiyet ile ilgili olarak bilimsel toplantıların yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Dinlerin açıklamaya ve aydınlanmaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Schavan, bir şeye düşünülmeden inanıldığı takdirde, bunun insanı hızlı bir şekilde yanlış yöne götürebileceğini kaydetti.

İslam Teoloji Merkezinin Hristiyan topluluklarla diyaloğun teşvik edilmesine de büyük imkan sağlayacağını söyleyen Schavan, "Alman üniversitelerinde teoloji hakkında sahip olduğumuz büyük tecrübeyle İslam teolojisinin geliştirilmesine de katkı sağlamak istiyoruz" diye konuştu.

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Kurulu (KRM) Sözcüsü Bekir Alboğa, bundan sonraki adım olarak da Almanya'da yaşayan Müslümanların hukuki açıdan tanınmasının önemli olduğunu ifade ederek, Almanya'da İslamiyet ve Müslümanlar hakkında çok olumsuz bir imajın olduğunu söyledi. Alboğa, bunun, Müslümanlara diğer dini topluluklar gibi eşit hukuki hakların tanınmamasından kaynaklandığını savundu.

Almanya çapında dört üniversitede kurulacak merkezlerin ilki olan Tübingen Üniversitesi İslam Teoloji Merkezinde geçen yılın Ekim ayından beri 35 öğrenci öğrenim görüyor. Münster-Osnabrück, Frankfurt-Giessen ve Erlangen-Nürnberg üniversitelerindeki merkezler de bu yıl açılacak.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?