Almanya'da Arapça zorunlu ders olsun talebi

Alman profesör, okullarda Arapça'nın zorunlu yabancı dil olarak okutulmasını taleb etti.

Almanya'da Arapça zorunlu ders olsun talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Hamburg şehrindeki 'Kühne Logistics University' rektörü Prof. Thomas Strothotte, bir gazetede yazdığı makalede, okullarda Arapça dersinin yabancı dil olarak zorunlu olmasını taleb etti. 'Zeit' gazetesindeki yazısında Strothotte, nasıl Ortadoğudan gelen çocuklar Almanca öğreniyorsa, Alman çocukların da Arapça öğrenmesi gerektiğini savundu.

Lise diploması alana kadar çocukların her iki dili de zorunlu olarak öğrenmeleri gerektiğini ifade eden Strothotte, iki dilin de eş değerde tanınmasının mümkün olduğunu vurguladı. Strothotte, böylece Alman gençlerinin Arap dünyasına girmesine imkan sağlanacağını, Almanya'nın da göç ülkesi olduğunun ve Alman toplumunun çok dilli bir toplum olduğunun tanınanacağını belirtti.

Bilgisayar profesörü Strothotte, ayrıca Arapça dilini öğrenen Alman gençlerin, Ortadoğu'da önümüzdeki on yılda gerçekleşecek derin değişiklik sürecine de hazırlanmış olacaklarını kaydetti.

Arapça öğrenen Alman gençlerin bu değişim sürecine ekonomik, kültürel ve politik ortaklar olarak refakat edeceklerini bildiren Strothotte'nin teklifi, bilim uzmanlarının dışında politikacılar tarafından da destekleniyor.

Münihli Yeşiller de Arapça'nın en azından en üst düzeyde eğitim veren 'Gymnasium'larda ikinci yabancı dil olarak verilmesini öneriyorlar. Yapılan başvuruda böylece yeni gelen göçmenlerin dil öğrenmesinin teşvik edileceği belirtildi.

İki yıl önce Berlin Sanayi ve Ticaret Odası Genel Müdürü Christian Wiesenhüter, Arapçanın bir dünya dili olduğunu kabul etmek gerektiğini vurgulayarak, ekonomik ilişkilerin bu şekilde gelişmesi halinde, dilin tabii olarak bunda çok etkili olacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 10:57
banner53
YORUM EKLE

banner39