banner39

Almanya’da aşırı sağcılara gözaltı

"Revolution Chemnitz" adlı aşırı sağcı terör örgütünü kurmakla suçlanan altı kişi polis operasyonuyla gözaltına alındı

Avrupa 01.10.2018, 13:06 01.10.2018, 15:23
Almanya’da aşırı sağcılara gözaltı

Federal Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, 20 ile 30 yaşları arasındaki 6 Alman vatandaşının bugün Saksonya ve Bavyera eyaletlerinde gözaltına alındığı, bunun yanı sıra çok sayıda evde arama yapıldığı bildirildi.  Almanya’da "Revolution Chemntiz" adlı aşırı sağcı örgütü kurmakla suçlanan altı kişi gözaltına alındı. 

Aramalara 100'ün üzerinde polisin katıldığı belirtilen açıklamada, zanlıların iki hafta önce asayişi bozduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 31 yaşındaki Christian K. ile "Revolution Chemnitz" adlı aşırı sağcı bir terör örgütünü kurmakla suçlandığı ifade edildi.

Bu şahısların kendilerini Saksonya eyaletindeki Holigan ve Neonazi çevresinin "önderleri" olarak gördüğü ifade edilen açıklamada, Christian K'nin ise burada liderlik pozisyonunda bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, elde edilen bulgulara göre zanlıların 11 Eylül'de "Revolution Chemnitz" örgütünü kurduğu ifade edildi.

SİLAH TEMİN ETMEYE ÇALIŞMIŞLAR

Örgütün, yabancılara ve siyasi olarak farklı düşünenlere yönelik silahlı saldırılar yapmayı da hedeflediği aktarılan açıklamada, bu bağlamda zanlıların yarı otomatik silah temin etmek için çaba gösterdiği kaydedildi.

Örgüt üyelerinin başka aşırı sağcı gruplarla 14 Eylül’de Chemntiz kentinde yapancılara saldırıda bulunduğu anımsatılan açıklamada, soruşturmada elde edilen bilgilere göre "bu saldırının 3 Ekim’de planlanan ve henüz aydınlatılmayan bir olay için deneme olduğunun" belirtildiği aktarıldı.

BUGÜN HAKİM KARŞISINDALAR

Zanlılar hakkında 21 Eylül’de suç örgütü kurmaktan soruşturma başlatıldığı, bu soruşturmalar sırasında örgütün terör eylemleri yapmayı hedeflediği yönünde ipuçlarının elde edildiği aktarılan açıklamada, Christian K. ve gözaltına alınan altı kişinin bugün ve yarın tutuklama talebiyle hakim karşısına çıkarılacağı kaydedildi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?