Almanya'da 'Avicenna'dan daha çok öğrenciye burs

Almanya'da Müslüman üniversite öğrencilerine burs veren 'Avicenna Vakfı', 2016'da daha fazla burs vermeye başlayacağını bildirdi.

Almanya'da 'Avicenna'dan daha çok öğrenciye burs

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müslüman üniversite öğrencilere burs veren 'Avicenna Vakfı', gelecek yıldan itibaren verdiği burslar için iki defa başvuru yapılabileceğini açıkladı. Müslüman öğrencilere hizmet veren vakfın Osnabrück'te bildirdiğine göre, Müslüman üniversite öğrencileri ve doktora yazanlar, gelecek yıldan itibaren yaz sömestrinde de başvuru yapabilecekler.

Gelecek yıl toplam 120 üniversite öğrencisi ve doktora yazan öğrenciye burs verilecek. Lise dengi 'Gymnasium'u bitirerek 'Abitur' yapan ve üniversiteye gidecek öğrenciler, üniversite öğrencileri ve doktora yazanlar, 1 Ekim 2015 tarihine kadar, 2016 yaz sömestrinde burs almak için başvuru yapacaklar.

Avicenna Vakfı, üniversite öğrencilerine, aylık gelirleri gözönüne alınarak her ay 670 Avroya kadar burs, ayrıca her sömestrde okul masrafları için bir defalık olmak üzere 300 Avro veriyor. Doktora yazanlara ise aylık 1150 Avro burs veriliyor. Müslüman öğrencilere burs verilmesi için okuldaki başarılarının yanısıra toplum içindeki sosyal çalışmaları da değerlendiriliyor.

Alman Federal Eğitim Bakanlığı, 2018 yılına kadar Avicenna Vakfı'na 10 milyon Avro teşvik verecek. Ayrıca Mercator Vakfı da 1 milyon Avro ile Avicenna Vakfını destekledi.

Avicenna Vakfı, ayrıca Almanya'da Müslümanların yaşlılara maddi ve manevi bakımıyla ilgili konularda araştırma yapan doktora öğrencilerine özel bir programla burs verme kararı aldı. Doktora yazan kişilerin tüm yıl boyunca başvurabilecekleri bildirildi.

Ünlü İslam alimi İbni Sina (Avicenna) adına kurulan vakıf, 2014/2015 döneminde toplam 65 Müslüman öğrenciye burs vermişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 11:52
banner53
YORUM EKLE

banner39