Almanya'da Avro karşıtları güçleniyor

AB Parlamento seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde yapılan bir ankete göre Almanya'da AB karşıtı AfD'nin oyları yüzde 7'ye yükseldi.

Almanya'da Avro karşıtları güçleniyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Mayıs ayında yapılacak AB Parlamento seçimlerine hazırlıkların yapıldığı şu günlerde Almanya'da Avro birliğine karşı çıkan 'Almanya Alternatif Partisi' AfD'nin oylarını artırdığı belirlendi. 'Bild am Sonntag' gazetesi için bir anket yapan 'Emnid' araştırma kurumunun verilerine göre AfD ülke genelindeki oyların yüzde 7'sini almayı başardı. AB Parlamento seçimlerinde baraj yüzde 3 olduğundan, liberallerin partisi 'Özgürlük Demokrasi Partisi' FDP sıkıntı içinde.

Federal koalisyon hükümet ortaklarından Hristiyan Demokrat Parti CDU yüzde 42 alırken, Sosyal Demokrat Parti SPD ise yüzde 26 oy aldı. Emnid tarafından 865 seçmene sorular yöneltilerek yapılan ankette Yeşiller Partisi yüzde 10 alırken, Sol Parti de yüzde 8 aldı.

AfD, hafta sonu Bavyera Eyaletine bağlı Aschaffenburg şehrinde yaptığı parti kongresinde AB Parlamentosuna aday olarak parti Genel Başkanı Bernd Lucke ile eski Alman Sanayiciler Birliği Başkanı işadamı Hans-Olaf Henkel'i seçti. Listelerde yerlerin tesbiti çok uzun sürdüğünden parti kongresine, başladıktan 12 saat sonra ara verildi.

AfD aslında tüm listenin 20 ile 30 adaydan oluşmasını planlıyordu. Ancak yaklaşık 100 kişinin aday olması ve listede hep üst sıralarda bulunmak istemelerinden dolayı adayların teklifi ve oylanması tahmin edilenden çok daha uzun sürdü. Sonuçta yalnızca 6 adaya yer verildi. AfD delegeleri kongrenin gelecek hafta devam etmesine karar verdiler. Kongre sırasında toplantının yapıldığı salonun önünde partiyi ırkçılıkla suçlayan gruplar protesto gösterileri yaptı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 17:34
banner53
YORUM EKLE

banner39