Almanya'da bin kişi neonazilere karşı gösteri yaptı

Dortmund'da hafta sonu 370 neonazinin katıldığı gösteriye karşı yaklaşık 1000 kişi gösteri yaparak ırkçıları engellemek istedi.

Almanya'da bin kişi neonazilere karşı gösteri yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Dortmund şehrinde Cumartesi neonaziler tarafından yapılan gösteriyi önlemek için bin kadar karşı ırkçı biraraya geldi. Irkçılara karşı gruplardan oluşan birliğin gösterisi sakin ve barışçı bir şekilde devam ederken, aşırı sağ ve sol gruplardan bazıları polise saldırdı. Irkçılar tarafından atılan havai fişeklerle bir polis ve Korsanlar Partisinden bir milletvekilinin de aralarında bulunduğu 5 kişi yaralandı. Polis, fişeği attığı sanılan bir neonaziyi gözaltına aldı.

'Die Rechte' (Sağcılar) isimli parti tarafından düzenlenen neonazi yürüyüşüne, polisin verdiği bilgiye göre 370 kişi katıldı. Katılanlar arasında Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW İçişleri Bakanı Ralf Jaeger tarafından yasaklanan 'Nationaler Widerstand Dortmund' (Dortmund Ulusal Direniş Hareketi) isimli ırkçı dernek üyelerinin de bulunduğu bildirildi.

Polis, karşı ırkçılardan neonazilerin yürüyüşünü bloke etmek isteyenlere engel oldu. Polis tarafından verilen bilgiye göre, geçişi kapatılan bir sokakta, solcu otonom gruplardan 60 eylemci polise saldırdı. Polisin biber gazı kullanmasına rağmen bazı solcular barikatı aşarak bir tünelin ağzını kapattı. Daha sonra polis buradaki eylemcileri uzaklaştırdı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 11:49
banner53
YORUM EKLE

banner39