banner39

Almanya'da binlerce ton kalıntı et kayıp

Avrupa'da gıda üretimini takip eden 'Foodwatch' derneği, ortadan kaybolan tonlarca kalıntı et nedeniyle Almanya'yı Brüksel'e şikayet etti.

Avrupa 28.10.2014, 11:18 28.10.2014, 12:19
Almanya'da binlerce ton kalıntı et kayıp

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da her türlü hayvandan elde edilen ucuz artık olarak yılda 130 bin ton et üretiliyor. Ancak bunların yarısının nerede kullanıldığına dair yetkililerin hiçbir bilgisinin olmadığı ortaya çıktı. Bu yüzden gıda takip ve kontrol derneği 'Foodwatch', AB Komisyonu'na Almanya'yı şikayet etti.

Foodwatch bu etlerin sucuk ve köfte yapımında kullanıldığını tahmin ediyor. Mamüller üzerindeki etiketlerde tüketiciye bu konuda hiçbir bilgi de verilmiyor. AB'nin 2013'te verdiği bilgiye göre Almanya'da üretilen 130 bin ton kalıntı etin 60 bin tonu ihraç ediliyor, 70 bin tonu ise Almanya'da kalıyor.

Foodwatch sözcüsü Luise Molling, her yıl Almanya'da, yetkililerin hiçbir müdahalesi olmadan 70 bin ton kalıntı etin ortadan kaybolduğunu ve tüketicilerin bu etlerin nerede kullanıldığını bilme hakkı bulunduğunu söyledi.

Foodwatch tarafından bildirildiğine göre, makina ile kanatlı hayvanlar da dahil tüm hayvanların kemiklerinden ayrılan kalıntı etler, kas etlerine nazaran daha çabuk bozularak çürüyor. Ancak kas etinden beş kat daha daha ucuz olduğu için sucuk üreticileri tarafından büyük rağbet görüyor.

Almanya'nın 16 eyaletinde de Foodwatch tarafından 'Gıda güvenliği ve tüketicilerin korunması' dairelerine konuyla ilgili yöneltilen sorular cevapsız bırakıldı. İhraç edilmeyen kalıntı etlerin nereye gittiği konusunda Alman yetkililer hiçbir bir bilgi veremedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?