banner39

Almanya'da bir köyde mülteci yurdu boşaltıldı

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletinde bir köyde mültecilere karşı yapılan gösteri nedeniyle mülteci yurdunda kalanlar başka bir yere götürüldü.

Avrupa 28.07.2015, 18:06 28.07.2015, 18:06
Almanya'da bir köyde mülteci yurdu boşaltıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Eyaletindeki Mainstockheim köyünde, yaklaşık 20 mültecinin kaldığı yurt, köy sakinleri tarafından protesto edildi. Bunun üzerine mülteciler acil bir şekilde başka bir yere götürüldü. Unterfranken idari sözcüsü, yurdun boşaltılmasının kapatılacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Basında yeralan haberlerde Mayıs ayından bu yana yurtta kalan Arnavutluk ve Kosova asıllı mülteci gençlerden bazılarıyla, köy sakinleri arasında sık sık gerginlik yaşandığı, olayların adam yaralamaya kadar vardığı bildirildi. Köy muhtarı Karl-Dieter Fuchs, eski bir otele yerleştirilen mülteci gençlerin geceleri çok gürültü yaptıklarını, çevreye attıkları çöplerle köy sakinlerini rahatsız ettiklerini söyledi. Bazı mülteci gençlerin yüzme havuzunda ve şehir merkezinde genç bayanlara sarkıntılık yapmaları sonucu durumun iyice gerginleşmesi üzerine, mülteciler başka bir yere götürüldü.

Fuchs, geçen hafta Perşembe günü akşamı mülteci gençlerin ellerinde baseball sopaları ve bisiklet zincirleriyle sokağa çıktıklarını, bunun üzerine köy sakinlerinin de sandalyeleri kırarak ayaklarını sopa olarak kullandıklarını bildirdi. Olaya polisin müdahalesi sonucu yaralanan olmadı. Polis, köy sakinlerinden dördünün dikkat çeker bir şekilde şiddet eğilimli olduğunu gördüğü için Cuma günü mültecileri başka bir yere götürdü.

Cuma akşamı mültecilerin kaldığı yurdun önüne köy sakinlerinden 100 kişi, Pazar günü de 300 kişi toplandı. Daha önce yaşanan çatışmalarda polis 8 kişiyi gözaltına aldı. Köy muhtarı Fuchs, mültecilerden yarısının sakin olduklarını ve aşırılık yapmadıklarını söyledi. Yurda yeniden mülteci yerleştirileceğini belirten Fuchs, ancak bu sefer başka ülkelerden gelen mültecilerin yerleştirileceğini bildirdi. Bölgede 300'den fazla benzer mülteci yurdu olmasına rağmen yalnızca bu köyde böyle bir olay yaşandığı kaydedildi.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?