banner39

Almanya'da bir minareli cami daha açıldı

Almanya'nın Stuttgart şehrinin Wangen semtinde, Bosnalı Müslümanların önderliğini yaptığı yeni bir minareli cami hizmete açıldı.

Avrupa 13.05.2015, 18:06 13.05.2015, 18:06
Almanya'da bir minareli cami daha açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaleti başkenti Stuttgart'ta, geçen Pazar günü, Bosnalı Müslümanların 'İslam Cemaati' derneğine bağlı, aynı zamanda derneğin merkezi olarak da kullanılacak, minareli yeni bir caminin açılışı yapıldı. Açılış programında geleneksel Bosna kıyafetleri giymiş bayanlar, gümüş tepsilerde misafirlere hurma ikram etti.

Caminin açılış törenine katılan 36 yaşındaki Merdihan Sisiç, tören için Avusturya'nın Graz şehrinden gelmiş. Sisiç, uzun süre Stuttgart'ın Heslach semtinde oturduğunu ve İslam Cemaati derneğiyle her zaman bağlantı içinde bulunduğunu söyledi. Bosna Savaşından sonra genç bir Müslüman olarak Stuttgart'a geldiğinde, derneğin kendisine sahip çıktığını, aynı şekilde erkek kardeşine de ilgi gösterildiğini belirtti. Kardeşi, caminin açılış törenine katılmak için ABD'den gelmiş.

Dernek Başkan Yardımcısı Elvir İbrahimoviç, her ne kadar geleneksel işlevini görmese de, burada minareli bir cami açmayı başardıklarından dolayı çok gurur duyduklarını ve eski ya da güncel üyelerin birbirlerine bağlılıklarını sürdürdüklerini söyledi.

Yalnızca 15 metre yükseklikteki 45 bin Avroya malolan minare, bölgedeki Müslümanlar için sembolik bir anlam taşıyor. Minarenin varlığı buradaki Müslümanlar için inançlarına saygı gösterildiğini ifade ediyor.

İslam Cemaati derneği Başkanı Fred Kugiç, törende yaptığı konuşmada, Stuttgart Belediyesini ve diğer dini cemaatleri, kendilerine verdikleri destekten dolayı överek, teşekkür etti. Uyum ve diyaloğun cemaatleri için yalnızca sözden ibaret olmadığını hatırlatan Kugiç, bunların aynı zamanda yaşanan değerler olduğunu kaydetti. Kugiç, cami ve merkezin herhangi bir ulus için özel olmadığını, tüm Stuttgartlılara açık olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?