banner39

Almanya'da bir Müslüman gence daha terör davası

Almanya'nın Münih şehrinde, Suriye'den döndüğü bildirilen Harun P. isimli bir Müslüman, Cunud el-Şam isimli bir 'terör' grubuna üye olduğu gerekçesiyle yargılanıyor.

Avrupa 31.10.2014, 11:31 31.10.2014, 11:31
Almanya'da bir Müslüman gence daha terör davası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Münih Başsavcılığı, 27 yaşındaki Harun P. isimli bir Müslümanın Suriye'ye gidip yurtdışındaki bir terör grubuna katıldıktan sonra Almanya'ya geri döndüğünü iddia ederek Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde hakkında dava açtı. Harun P., Başsavcılık tarafından Suriye'de devlet güvenliğini tehdit edecek ağır şiddet eylemi yapmakla, cinayete ve cinayete teşvike ortak olmakla suçlanıyor.

Münih Başsavcılığının iddianamesinde 'Cunudul Şam'ın (Şam'ın askerleri) radikal İslamcı bir grup olduğu ve savaşa hazır yüzlerce üyesi bulunduğu, hedeflerinin de Beşer Esad rejimini yıkmak olduğu ve sonra da bir İslam Devleti kurmak istedikleri belirtildi. Bu grubun hedefine ulaşmak için diğer bazı gruplarla da işbirliği yaptığı kaydedildi.

İddianamede Harun P.'nin geçen yıl Eylül ayı sonunda Suriye'ye gitmeden önce Münih'te oturduğu, Suriye'ye varır varmaz silah ve yakın dövüş eğitimi aldığı, daha sonra da silahlanarak nöbetçi görevi üstlendiği, ayrıca keşif operasyonlarına da katıldığı bildirildi.

Harun P. bu yılın Şubat ayında Halep'te yaklaşık 1600 savaşçının katıldığı, tanklarla yapılan hapishane operasyonunda da bulunmuş. Buradaki çatışmada en az 2 Suriye rejim askeri ve 5 mahkum öldürülmüş. Ayrıca Harun P., Suriye'den Almanya'ya dönecek 16 yaşındaki Alman vatandaşı Suriye asıllı bir kızın da kendisi hakkında Alman polisine bilgi vermesinden korktuğu için öldürülmesini istemiş, fakat kız öldürülmemiş.

Harun P. 2014 yılının Mart ayında Suriye'den Almanya'ya geri dönerken Prag havaalanında gözaltına alınarak Almanya'ya teslim edildi.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?