banner15

Almanya'da birçok emekli, ek işsiz geçinemiyor

Almanya’da binlerce emekli, maaşları yetmediğinden geçinebilmek için ek iş yapıyor

Almanya'da birçok emekli, ek işsiz geçinemiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da geçim sıkıntısından dolayı ek iş yapmak zorunda kalan emeklilerin sayısı giderek artıyor. Federal Çalışma bakanlığı geçen yıl yaşları 65 ile 74 arasındaki 660 bin emeklinin az gelirli ek iş yaptıklarını açıkladı. ‘Saarbrücker Zeitung’ gazetesinin verdiği haberde, bu rakamın 2000 yılına göre 244 bin daha fazla olduğu (yüzde 58,6) bildirildi.

Yaşları 65’den fazla 400 bin emekli 2009 yılında, 258 bin emekli de 2003 yılında aldıkları emekli maaşları yetmediğinden sosyal yardım almak için devlete başvurdu.

‘Emekliliğin tadını çıkarmak dündü, artık her gün daha fazla sayıda emeklinin ölesiye kadar çalışmak kaderi haline geldi.’ diyen Alman Sol Parti milletvekili Matthias Birkwald, konuyla ilgili olarak hükümete parlamento soru önergesi verdi.

Federal Çalışma ve Sosyal Yardım bakanlığı Sonbahar’da ‘Emeklilik hükümet diyaloğu’ adı altında konunun değerlendirileceğini bildirdi. 2012 yılı başında hazırlanan bir kanun tasarısı kamuoyuna sunulacak. Bakanlığın bildirdiğine göre hazırlanan kanun tasarısı emeklilerin yoksulluk tehlikesine girmeden yaşayabilmeleri için yeni bir emeklilik sistemi öngörüyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 13:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35