banner39

Almanya'da bombalı saldırı planlayan ırkçı grup yakalandı

Almanya'nın Bavyera Eyaletinde, mülteci yurtlarına bombalı saldırı planlayan ırkçı bir grup, polis tarafından yapılan operasyonla ortaya çıkarıldı.

Avrupa 23.10.2015, 11:46 23.10.2015, 11:46
Almanya'da bombalı saldırı planlayan ırkçı grup yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaletinde polis tarafından yapılan bir operasyonla, mülteci yurtlarına bombalı saldırı planlayan neonazi bir grup yakalandı. Bamberg şehrinde iki evde yapılan aramalarda makinalı tüfek, tabanca, mermi ve havai fişek yapımında kullanılan malzemenin yanısıra patlayıcı madde de bulundu.

Bamberg Başsavcısı Erik Ohlenschlager'in bildirdiğine göre, ırkçılar mültecilerin barındırılması için kurulan 'Balkan Merkez'ini hedef alıyorlardı. 13 kişilik ırkçı grubun evlerindeki aramalarda bilyeli bomba yapımı için kullanılan kilolarca materyal bulundu. Başsavcı açıklamasında bunlarla yapılan bilyeli bombalarının çok tehlikeli olduğunu ve insanların ağır yaralanmasına neden olduğunu belirtti.

Irkçı grupta bulunan yaşları 21 ile 36 arasındaki 11 erkek ve 2 kadından üçü polis tarafından gözaltına alındı. Diğerlerinin de tutuklanması için mahkemeye başvuruldu.

FEDERAL KOALİSYON HÜKÜMETİ GÜVENLİK KURUMLARINI GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR

Almanya'da mültecilere karşı saldırıların artması nedeniyle federal koalisyon hükümeti ortakları, güvenlik kurumlarının daha da güçlendirilmesini istiyorlar. Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU'nun fraksiyon başkan yardımcısı Thomas Strobl, 'Rheinische Post' gazetesine verdiği demeçte, Almanya'nın dünyaya açık bir ülke imajının kirletilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Stobl, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatının daha da güçlendirileceğini belirtti. Gazetedeki haberde istihbarat kurumunda çalışan sayısının artırılacağı kaydedildi.

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'nin içişleri uzmanı Burkhard Lischka da güvenlik kurumlarının daha da güçlendirilmesini istediklerini ifade etti. Lischka verdiği demeçte, hem istihbarat kurumu Anayasayı Koruma'nın, hem de Federal Kriminel Dairesi BKA'nın personel sayısı artırılarak güçlendirilmesi gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?