banner39

Almanya'da bombalı terör komedisi!

Bonn'da tren istasyonunda bulunan bombalı çanta ile ilgili olarak araştırma başlatmadan suç İslamcıların üzerine yıkıldı, ama şimdi sarışın bir beyaz aranıyor!

Avrupa 13.12.2012, 11:22 13.12.2012, 11:50
Almanya'da bombalı terör komedisi!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman federal ve eyalet içişleri bakanlarının İslamcı selefi gruplara karşı daha sert tedbirler alınacağı yönündeki açıklamalarından bir hafta geçmeden Almanya'da birbiri ardına bomba ihbarları gelmeye başladı. Bonn'da Pazartesi günü bulunan ve önce basınçlı su ile parçalanan bir çantadan sonra şimdi de dün Essen şehir merkez istasyonunda şüpheli bir çanta bulunduğu bildirildi.

Alman polisi, önce Bonn tren istasyonuna bırakılan bombalı çantanın, büyük bir faciaya neden olabileceğini iddia etti. Polis, Bonn'da bulunan çantadan kalan parçalar arasında amonyumnitrat doldurulmuş metal borular bulunduğunu, bu boruların da piknik tüpleri için kullanılan bütan gazı ihtiva eden metal kartuşlarla birbirine bağlandığını belirtti. Bunlara ek olarak bir çalar saat ve çalar saate bağlı piller bulundu. Ancak patlayıcı düzeneği olarak kabul edilen bu malzeme arasında patlayıcı ateşlemek için gerekli olan bir fitili bulamadı. Ayrıca bu çantayla bağlantılı olarak herhangi bir terör eylemine işaret eden en ufak bir ipucu bile bulunamadı. Polis, önce Somalili iki genci olayla ilgilisi olduğu gerekçesiyle gözaltına aldı. Ama sonra bu kişilerin olayla hiçbir ilgisinin olmadığının anlaşılmasıyla serbest bıraktı. Sonra olayla ilgili olarak sarışın bir beyaz aranmaya başlandı. Polisin yönlendirmesiyle suçlunun İslamcılar olduğu yönündeki haberlerden sonra, bu yönde herhangi bir delil bulunamadığından, çantayı, suçu Müslümanların üzerine yıkmak isteyen neonazilerin mi bıraktığı sorusu kafaları meşgul ediyor.

Bonn'da bulunan çanta ile ilgili olarak herhangi bir çalışma başlatmayan Federal Başsavcılık, daha sonra bir açıklama daha yaparak, çantada bulunan 'bombanın çok tehlikeli' olduğunu belirtti. Federal Başsavcı yardımcısı Rainer Griesbaum, 'çok yüksek derecede tehlikeli bir bomba' ifadesini kullandı. Ancak Griesbaum, gerçekten işler bir bomba düzeneği olup olmadığının açıklığa kavuşmadığını kaydetti.

İKİNCİ BİR ZANLI DAHA TESBİT EDİLDİ

Şimdiye kadar Bonn'da bulunan çantayla herhangi bir terör eylemi bağlantısı kurulamadığından olayın Bonn Başsavcılığı tarafından incelenmesine devam edilecek. Köln Polis Teşkilatı Başkanı Wolfgang Albers, 14 yaşındaki bir öğrencinin tarifi ile çizilen hayalet resimdeki siyah tenli zanlının aranmasına devam edildiğini, aynı peronda bulunan bir lokantadan çıkarken video görüntüsü alınan ve elinde bir çanta taşıyan beyaz tenli başka bir kişinin daha tesbit edildiğini bildirdi.

Olayı araştıran polis ekibi şefi Norbert Wagner, tanıkların ifadesinden yola çıkarak, siyah tenli kişinin bu çantayı bulup, içine baktıktan sonra olay yerinden kaçmış olabileceğini söyledi.

ESSEN'DE İKİNCİ BİR ÇANTA

Bonn'daki çantanın bulunmasından iki gün sonra dün Essen merkez istasyonunun saatlerce polis tarafından kapatılmasına neden olan bir çanta daha bulundu. İstasyonda sahipsiz olarak ortada duran çantayı gören bir bayan, polise haber verdi. Polis tarafından yapılan incelemeden sonra yeşil renkli spor çantasının hiçbir tehlike ihtiva etmediği ortaya çıktı.

Federal Polis Teşkilatı sözcüsü Volker Stall, Essen istasyonunda bulunan çantanın dün saat 20:30'da Bonn'da yapıldığı gibi önce basınçlı su ile parçalanarak açıldığını söyledi. Şüpheli çanta dolayısıyla, Hannover'den Rheinland'a yolcu taşınmasında önemli bir nokta olan Essen merkez istasyonu saatlerce trafiğe kapandı, birçok seferler başka hatlara aktarıldı. Alman Demiryollarından yapılan açıklamada olay sonrası büyük oranda gecikmeler yaşandı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü