banner15

Almanya'da bulunan Fransız askerleri çekiliyor

Fransa'nın Orduda planladığı tasarruf programı gereği, Almanya'da bulunan 725 Fransız askeri geri çekilecek.

Almanya'da bulunan Fransız askerleri çekiliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Baden-Württemberg Eyaletindeki Donaueschingen şehrinde konuşlandırılmış Alman-Fransız ortak askeri birliği DFB'ye bağlı Fransız 110. piyade alayının geri çekilerek dağıtılacağı bildirildi. Fransız Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre böylece Almanya'da bulunan şu andaki son 725 Fransız askeri de çekilmiş olacak.

Fransız hükümetinin 2014 yılı ile 2019 yılları arasında gerçekleştireceği askeri harcamalarda tasarruf planı gereği Orduda 36 bin kadronun işine son verilecek. Bunlardan 23 bin 500'ü hükümet tarafından kararlaştırılarak kesinleşti. Daha önceki Sarkozy hükümeti tarafından da 10 bin kadronun 2015 yılına kaldırılması kararlaştırılmıştı.

Askeri uzmanlar Fransız askerlerinin Alman topraklarından çekilmesinin DFB'yi tehlikeye düşürebileceğini bildirdiler. Ancak Fransız hükümeti önceki açıklamalarında DFB'nin sona ereceği yönündeki spekülasyonların yersiz olduğunu ve 110. piyade alayının da dağıtılmayacağını belirtmişti.

Alman Savunma Bakanı Thomas de Maiziere, DFB ile ilgili yorumlara karşı yaptığı açıklamada, Almanya ve Fransa'nın bu askeri birlikle bağlantılarının devam edeceğini ve askeri birliğin daha da geliştirileceğini vurguladı. Ancak Alman Bakan, 110. piyada alayının dağıtılma kararını teessüfle karşıladığını söyledi. Fransa Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da DFB ile ilgili harhangi bir değişikliğin sözkonusu olmadığı ifade edildi.

Alman-Fransız ortak askeri birliği DFB, eski Alman Başbakan Helmut Kohl ile Fransa eski Devlet Başkanı François Mitterand arasında 1987'de yapılan bir antlaşma gereği, iki ülke arasındaki yeniden barışı temsil etmesi için kurulmuştu. Şu anda 2 bin 800'ü Alman ve 2 bin 200 Fransız asker olmak üzere DFB yaklaşık 5 bin askerden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48