banner39

Almanya'da burka yasağı tartışmaları

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Hristiyan Birlik partileri olarak burkanın kısmi olarak yasaklanmasını önerdiklerini bildirdi.

Avrupa 19.08.2016, 14:43 19.08.2016, 14:43
Almanya'da burka yasağı tartışmaları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Berlin'de Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) eyalet içişleri bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Almanyaİçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, kamuda, okul ve üniversitelerde, mahkemelerde, trafik ve pasaport kontrollerinde burka yasağı konmasını içeren bir öneri üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

Eyalet içişleri bakanları toplantısında oybirliğiyle burkanın yasaklanmasının önerildiğini anlatan De Maiziere, buna iktidar ortakları Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) sıcak bakacağını umduğunu belirtti.

De Maiziere, ''Hep birlikte (CDU/CSU) burkayı reddediyoruz. Toplumumuz için yüzünü göstermek yapısal bir durum. Bu nedenle herkesin yüzünü göstermesini istiyoruz.'' dedi. Öneride, burkanın Almanya'da uyum için engel teşkil ettiği de ifade edildi.

Öte yandan diğer önerilerde, güvenlik için daha fazla polis istihdam edilmesi ve teçhizat konusunda iyileştirmeler yapılması ile yabancı savaşçılardan çifte vatandaş olanların Alman vatandaşlıklarının iptal edilmesi bulunuyor.

Buna göre, 15 bin yeni polis alımı öngörülüyor.

ÖZCAN MUTLU KARARI ELEŞTİRDİ

Yeşiller Partisi Federal Meclis (Bundestag) üyesi Özcan Mutlu da AA muhabirine yaptığı açıklamada, öneriyi, Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) tipik Müslüman karşıtlığı ve gündem değiştirme eylemi olarak gördüğünü söyledi.

Mutlu, geçen yıl aralık ayında burka ile ilgili verilen soru önergesinde, hükümetin, burka giyenler konusunda Almanya'da bir istatistiki rakam olmadığı ancak burka giyenlerin önemsenmeyecek kadar az sayıda oldukları yanıtını verdiğini aktardı. Mutlu, soru önergesine verilen cevapta Almanya'da burka giyenlerin ülke güvenliği için bir sorun teşkil edilmediğinin vurgulandığını kaydetti.

Özcan Mutlu, burka konusunda yapılanların gündem değiştirmeye yönelik olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

''Almanya'da hiç başka sorun yokmuş gibi burka sorunu çıkarıyorlar. Aslında sorun falan yok. Yapılanlar, Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) tipik Müslüman karşıtlığı ve gündem değiştirme eylemidir. 2015 Aralık ayında verdiğim soru önergesinde bizzat hükümet tarafından verilen cevapta 'Burka bizim için bir sorun teşkil etmiyor ve Almanya'da önemsenmeyecek kadar az' deniyor. İçişleri Bakanı De Maiziere'ye tavsiyem üyesi olduğu hükümetin soru önergelerine verdiği cevapları okumasıdır.''

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?