banner39

Almanya'da çalışanlar da mutsuz

Son 25 yılda Almanya’da çalışanların her geçen gün daha da mutsuz oldukları tesbit edildi, fazla iş, aile ile iş arasındaki zorluklar ve ücret artışlarının yetersizliğiyle işyeri güvensizliği işçileri huzursuz ediyor

Avrupa 03.08.2011, 14:27 03.08.2011, 14:27
Almanya'da çalışanlar da mutsuz

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Duisburg-Essen Üniversitesine bağlı İş ve Yeterlilik Enstitüsü, son 25 yılda ülkede çalışanların giderek daha mutsuz ve huzursuz olduklarını açıkladı. Bilimciler araştırmalarında daha fazla iş yükünün, aile ile iş arasında oluşan problemlerin, maaşlara çok az zam verilmesinin ve iş güvencesinin azalmasının işçilerin mutsuz olmasına neden olduğunu tesbit ettiler.

Kendilerine soru yöneltilen işçiler memnuniyetlerini on üzerinden değerlendirdi. 1984’de yapılan ankette çalışanlar ortalama 7,6 puan vermişlerdi. 2009 yılına kadar bu oran 6,8’e kadar düştü. Enstitü, istatistik çalışması için 1984 ile 2009 yılları arasındaki rakamları gözönüne aldı. Her yıl bu araştırma için Almanya’da 11 bin aileye sorular yöneltiliyor.

YAŞLILAR DAHA MUTSUZ

Araştırmada özellikle 50 yaş üzerindeki işçilerin daha da mutsuz olduğu ortaya çıktı. Seksenli yılların ortasında bu yaşlardaki işçiler ortalama 7,9 puan verirken, 2009’da bu oran genel ortalamanın da altına düşerek 6,6’da kaldı.

Eğitimi yüksek olanların daha az eğitimli çalışanlardan daha mutlu olduğu tesbit edildi. Doğu Almanya’daki işçiler de batıdaki arkadaşlarından daha mutsuzdu, ancak son yıllardaki gelişmeyle her iki tarafta da mutsuzluk oranı dengelendi. Uzmanlar işçiler arasındaki huzursuzluğun çalıştıkları şirketlerin büyüklüğüyle bir ilgisi bulunmadığını öne sürüyor. Ancak rakamsal olarak bakıldığında bünyesinde 2 binden fazla işçi çalıştıran şirketlerdeki çalışanların, daha küçük şirketlerdeki çalışanlara göre daha rahat ve huzurlu oldukları gözlemlendi.

ALMANYA SON SIRALARDA BULUNUYOR

Uluslararası bazda değerlendirildiğinde Almanya’nın çalışanların mutsuzluğu bakımından 18. sırada yeraldığı görülüyor. Ancak doğu bloku ülkelerden Slovakya, Ukrayna, Bulgaristan ve Rusya’daki işçiler daha mutsuz. Avrupa’nın en mutlu işçileri ise 7,8 puanla Danimarka’da bulunuyor. İkinci sırada İsviçre yeralırken, üçüncü sırada Finlandiya, dördüncü sırada da Avusturya yeralıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?