Almanya'da cami yakanlar yakalandı

Almanya'nın Bad Salzuflen şehrindeki camiye yapılan saldırının faili oldukları gerekçesiyle iki Yezidi Kürt tutuklandı.

Almanya'da cami yakanlar yakalandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 6 hafta önce yapılan camiyi kundaklama saldırsını yaptıkları bildirilen Yezidi iki Kürt, polis tarafından ele geçirildi. 'Westfalen Blatt' isimli bir gazetenin verdiği habere göre Detmold İdare Mahkemesi dün iki kişi hakkında tutuklama kararı aldı. Yakalanan kişiler cinayete teşebbüs ve ağır kundaklama suçundan yargılanacaklar.

Bielefeld Polisi Devlet Koruma Masasının, tutuklu kişilerin dini ve politik nedenlerden bu eylemi gerçekleştirdikleri kanaatini taşıdığı bidirildi. Gazete haberinde polis, camiye yapılan saldırının 6 hafta önce Suriye ve Irak'taki IŞİD'in Yezidiler tarafından protesto edilmesiyle bağlantılı olabileceğini belirtti.

11 Ekim tarihinde Bad Salzuflen'deki camiye yapılan saldırıda, itfaiye tarafından aralarında çocukların da olduğu 9 kişi kurtarılmıştı. Saldırganlar, caminin bulunduğu binanın girişine yanıcı maddeler atmışlardı. Aynı binada oturan Müslüman aileler de çıkan yangından dolayı mahzur kaldılar. Polis olay yerinde bulduğu bir bidonun saldırganlara ait olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 17:43
banner53
YORUM EKLE

banner39