banner39

Almanya'da çatı kuruluş iddiasıyla 'Müslüman Forumu' kuruldu

Alman Konrad-Adenauer Vakfı tarafından Almanya'daki tüm Müslümanları temsil etmesi planlanan, 'Almanya Müslüman Forumu' isimli yeni bir dernek kuruldu.

Avrupa 23.04.2015, 12:00 23.04.2015, 12:00
Almanya'da çatı kuruluş iddiasıyla 'Müslüman Forumu' kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hristiyan Demokratlar Birliği Partisi CDU'ya yakınlığıyla bilinen Konrad-Adenauer Vakfı tarafından, 'reform yanlısı Müslümanlar' olarak tanıtılan kişilerin biraraya geldiği yeni bir dernek kuruldu. Aleviler ve Yezidilerin de yeraldığı 'Almanya Müslüman Forumu'nun liberal Müslümanları temsil eden bir platform oluşturması hedefleniyor.

Kuruluş bildirisinde, Almanya'da şimdiye kadar sesini duyuramayan çoğunluğun ve Müslümanların temsil edileceği belirtilerek, Müslümanların çoğunluğunun temsil edilemedeği öne sürüldü. Forumun politik çevrelerde görüşülmesi gereken, Müslümanların pozisyonunu ortaya koyan bir kurum olarak işlev görmesinin istendiği kaydedildi.

Kurucu üyelerin başında Münster'deki 'Westfalya Üniversitesi' İslam Teoloji Merkezi Başkanı Prof. Mouhanad Khorşidi yeraldı. Ayrıca Tübingen Üniversitesi İslam Teoloji Merkezi Başkanı Prof. Erdal Toprakyaran da kurucu üyeler arasında bulunuyor. Khorşidi ve Toprakyaran, Alman toplumunun gerçekleriyle uyuşan bir İslam anlayışını ortaya koymak istediklerini söylediler. Bu anlayışın hem İslami teolojik temellere uygun, hem de kişisel hak ve özgürlükleri gözönüne alan bir anlayış olması gerektiğini vurguladılar.

Forumun kuruluş bildirgesinde ayrıca dine dayandırılan ve insan haklarına ya da Alman kanunlarına aykırı olan, her türlü gelenek ve kuralların kabul edilmediği, her türlü hoşgörüsüzlüğe karşı oldukları ve özgürlüğün korunması için çalışılacağı kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?