banner15

Almanya'da 'Çelebi Barış Ödülü', Alman din bilimadamına verildi

Almanya'da İslam Arşivi 'Muhammed Nafi Çelebi Barış Ödülü', dünya genelinde İslam hakkında objektif araştırmalar yapan din bilimadamı Peter Antes'e verildi.

Almanya'da 'Çelebi Barış Ödülü', Alman din bilimadamına verildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Soest şehrindeki İslam Arşivi tarafından her yıl verilen 'Muhammed Nafi Çelebi Barış Ödülü'ne bu yıl, Hannover'deki Leibniz Üniversitesinden din bilimadamı 73 yaşındaki Peter Antes layık görüldü.

Ödülü veren 'Amina Abdullah Vakfı', Antes'in Hristiyanlarla Müslümanlar arası diyaloğun öncülerinden olduğunu bu yüzden kendisinin ödüle layık görüldüğünü bildirdi. Pazar günü Münster'de yapılan törenle Antes'e ödülü takdim edildi. Münster Belediye Başkanı Markus Lewe'ye de 'Muhammed Nafi Çelebi Barış Ödülü' verildi.

Antes, 1973 yılından beri çalıştığı Leibniz Üniversitesi Teoloji Enstitüsünde 2012 yılına kadar din dersleri verdi. İslami etik, diğer dinler ve Avrupa'daki dini cemaatler üzerine araştırmalar yaptı.

İslam Arşivi Merkez Enstitüsü, Barış Ödülünü Müslümanlarla Hristiyanlar arasındaki diyaloğa katkı sağlayan gayri müslimlere veriyor. Ödülün ismini taşıyan Muhammed Nafi Çelebi, Suriye asıllı ve 1927'de İslam Arşivi Merkez Enstitüsünü Berlin'de kurmuştu. Almanca konuşulan ülkelerdeki en eski İslami kuruluş olarak bilinen Enstitü merkezinin şu sıralarda Münster'e taşınması için hazırlıklar devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35