banner39

Almanya'da çifte vatandaşlık tasarısı hazır

Almanya'da göçmen çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı Nisan sonuna kadar hükümet tarafından karara bağlanacak.

Avrupa 13.02.2014, 11:45 13.02.2014, 11:45
Almanya'da çifte vatandaşlık tasarısı hazır

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da doğup büyüyen yabancı çocuklarına daha önce getirilen tercih zorunluluğu kaldırılarak çifte vatandaşlık verilmesi için federal koalisyon hükümet ortakları geçen yıl Aralık ayında yaptıkları görüşmelerde uzlaşmışlardı. Şimdi hazırlanan kanun tasarısı bu hafta başında incelenmek üzere bakanlıklara gönderildi. Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Paskalya Bayramından önce, yani Nisan ayının üçüncü haftasına kadar hazırlanan kanun teklifinin Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlanacağını bildirdi.

Ancak koalisyon ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Sosyal Demokrat Parti SPD arasında çifte vatandaşlık konusunda bir noktada anlaşmazlık bulunuyor. Hristiyan demokratlar yabancı çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı verilmesi için burada doğmuş olmak ve ayrıca burada okula gitmiş olma mecburiyeti getirilmesini istiyor. Başbakan Angela Merkel, koalisyon görüşmelerinin son gecesinde bu şartı da ilave ettirmiş.

SPD Fraksiyon Başkan yardımcısı Eva Högl, bu şartın görmezlekten gelinmesi gerektiğini belirtirken, CDU iç politika uzmanı Stephan Mayer ise çifte vatandaşlık hakkının Almanya'da özel bir kökleşmeyi şart koştuğunu söyledi.

Federal Parlamento İçişleri Komisyonu Başkanı CDU'lu Wolfgang Bosbach da 'burada yetişmiş olmak' kavramının, tercih zorunluluğunu ortadan kaldıran başarılı bir uyum anlamına geldiğini, burada okula gitmiş olmanın da bunu ifade ettiğini öne sürdü.

De Maiziere tarafından hazırlanan tasarıdaki bazı maddeler, konuyu daha da karışık bir hale getirecek gibi görünüyor. Zira tasarıda 23 yaşını tamamlayan yabancı çocuklarının çifte vatandaşlık hakkı alabilmesi için en az 12 yıl resmen kayıtlı olarak Almanya'da yaşamış olmaları şart koşuluyor. Ayrıca yaşları 10 ve 16 iken bu aradaki sürede en az 4 yılında Almanya'da resmen kayıtlı olarak yaşamış olmaları da şart koşuluyor. Federal İçişleri Bakanlığı, çifte vatandaşlık hakkı alabilecek gençlerden yaklaşık yüzde 90'ının bu bakımdan bir problem yaşamayacağını bildirdi.

Kanun tasarısındaki bu şartların 'çetin bir ceviz' olduğunu ifade eden SPD iç politika uzmanı Michael Hartmann, sonunda büyük bir bürokrasi canavarı ile karşı karşıya kalınacağını belirterek, burada okula gidemeyen, ya da bazı durumlarda okula gitmesi engellenmiş çocukların durumunun ne olacağını sordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?