Almanya'da çocuklu ailelere fazla oy hakkı teklifi

Alman Federal Aile Bakanı Schwesig, çocuklu ailelere, her bir çocuğuna karşılık olarak bir fazla oy kullanma hakkı verilmesini taleb etti.

Almanya'da çocuklu ailelere fazla oy hakkı teklifi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Aile Bakanı Manuela Schwesig, ülkedeki çocuklu ailelerin siyasi hayatta daha etkili olmalarını sağlamak için yeni bir 'aile seçim modeli' teklif etti. Basına konuşan Schwesig, çocuğu olan ailelerin anne ya da babasına bir fazla oy hakkı verilmesini taleb etti. Schwesig, fazla oy hakkının çocuk sayısıyla orantılı olarak artırılmasını istedi.

Alman Aile Bakanı Schwesig, bu düşüncesinin tartışmaya açık bir 'aile seçim modeli' olduğunu, kendi partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD)'de de tam olarak benimsenmediğini ifade etti. Schwesig'in sözcüsü dün Berlin'de yapılan basın toplantısında seçim hakkı konusunda karar merciinin Federal Parlamento olduğunu belirtti.

Ailelerin politikaya etkilerinin artırılması için yıllardan beri yalnızca Almanya'da değil, 'aile seçim hakkı' ya da 'ebeveyn seçim hakkı' adı altında diğer Avrupa ülkelerinde de benzer seçim modelleri tartışılıyor.

Sözkonusu seçim modeli aile koruma kuruluşları ya da sosyal hizmet veren sivil toplum örgütleri tarafından zaman zaman dile getiriliyor. Federal Alman Parlamentosunda 2003 yılında SPD, Yeşiller ve liberal parti FDP milletvekilleri tarafından partiler üstü bir dilekçe verilerek aile seçim modeli uygulanması istenmişti. Ancak çoğunluk tarafından kabul edilmedi.

Alman Federal Aile Bakanı Schwesig, aile seçim hakkı modeli teklifiyle birlikte, devlet tarafından verilen çocuk parası hakkının da Federal Anayasa'da yeralmasına taleb etti. Böylece her kanun değişikliğinde, vatandaşların çocuk parası hakkı olup olmadığını tartışmaya gerek kalmayacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:31
banner53
YORUM EKLE

banner39