banner39

Almanya'da da silaha karşı önlem taleb edildi

Amerika'da bir ilkokuldaki silahlı saldırı olayından sonra Almanya'da da Yeşiller, silah kanununun daha sert hale getirilmesini, evlerin silahlardan temizlenmesini taleb etti.

Avrupa 18.12.2012, 10:48 18.12.2012, 10:48
Almanya'da da silaha karşı önlem taleb edildi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

ABD'nin Newton şehrinde bir ilkokulu basan 20 yaşındaki gencin çocukları katletmesiyle sonuçlanan olaydan sonra Almanya'da da Yeşiller Partisi eş başkanları Claudia Roth ve Cem Özdemir, silah kanununun sertleştirilmesi gerektiğini belirttiler.

'Berliner Zeitung'a konuşan Cem Özdemir, Amerika'da küçük çocukların katledilmesinin şiddet eylemcilerinin işinin ne kadar kolaylaştırıldığının üzücü bir delili olduğunu söyledi. Özdemir Alman evlerinin de silahlardan temizlenmesi gerektiğini savundu. Silah lobisi başka türlü iddialarda bulunsa da, silahların öldürmek için yapıldığını kaydeden Özdemir, bunların zararsız birer oyuncak olmadığını kaydetti.

ABD'nin Connecticut Eyaletine bağlı Newton şehrinde meydana gelen olayda bir ilkokulda 20 çocuk ve 6 yetişkin katledildi. Katliam sonrası kendini öldüren eylemcinin kullandığı silahlar annesine aitti.

Yeşiller Partisi eş başkanı Claudia Roth 'Augsburger Allgemeine' gazetesine verdiği demeçte, sadece Amerika'da değil, Almanya'da da silah kanununun çok gevşek olduğunu, evlerdeki silahların toplatılması gerektiğini söyledi. Roth, spor için kullanılan silahlar arasında da büyük kalibrelilere izin verilmemesini taleb etti.

Federal hükümet ise mevcut kanunun yeterli olduğunu düşünüyor. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Almanya'nın Winnenden kentinde 2009 yılında bir okulda yapılan katliamdan sonra silah kanununda bazı sertleştirmelerin ve yeni bir düzenlemenin gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?