banner39

Almanya'da ek işte çalışanların sayısı artıyor

Almanya'da gelirini artırmak için ikinci bir işte çalışmak zorunda kalanların sayısının giderek arttığı bildirildi.

Avrupa 02.05.2015, 13:18 02.05.2015, 13:18
Almanya'da ek işte çalışanların sayısı artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da aylık gelirini birden fazla işten temin edenlerin sayısının giderek arttığı bildirildi. Geçen yıl çalışan nüfusun yüzde 5'ini oluşturan 2 milyon kişinin ikinci bir işte daha çalıştığı belirlendi. Bir yıl önce ikinci işte çalışanların oranı yüzde 4 civarındaydı.

İkinci işte çalışanların sayısı 2011 yılındaki rakamlarla kıyaslandığında, yaklaşık yüzde 13'lük bir artış görülüyor. Federal İstatistik Dairesinin bildirdiğine göre, ek işte çalışanlardan yüzde 6'sı, 35 ile 44 yaşları arasındaki insanlar. Yaşları 45 ile 54 arasındakilerin oranı ise yüzde 5,5. Yaşları 25'in altındakilerin oranı yalnızca yüzde 3. En az ikinci işte çalışanlar ise yüzde 2,5 ile yaşı 65'in üzerinde olanlar.

Almanya'da ek işte çalışan erkek ve kadınlar karşılaştırıldığında, yüzde 5,4 ile kadınların önde olduğu görülüyor. Erkekler arasında ise bu oran yüzde 4,6. 'Hans-Böckler Vakfı'ndan iş pazarı uzmanı Dorothea Voss, ek işte çalışma zorunluluğunun kişisel hayat şartlarıyla bağlantılı olduğunu, özellikle boşanma aşamasında olan bayanların ek işe daha çok ihtiyaç duyduklarını söyledi. Birçoğunun gelirinin yeterli olmadığını, ev kiralarını bile ödemekte zorluk çektiklerini bildirdi.

Alman Ekonomi Enstitüsü IW ise, ikinci işte çalışmanın asıl nedeninin mali sıkıntıdan kaynaklanmadığını, birçok kişinin asıl işinde fazla çalışarak para kazanma imkanı bulamadığından, ek bir işle bunu sağlamak istediklerini bildirdi.

Merkezi Wiesbaden'daki Federal İstatistik Dairesi verilerine göre, Almanya'da insanlar ortalama haftada 8,5 saat çalışıyor. İş piyasası uzmanı Voss, birçok kişinin mecbur olduğu için ek işte çalıştığını, özellikle eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda çok sayıda kişinin ek iş yaptıklarını söyledi. Voss, son yıllarda ek iş trendinin güçlendiğini, önümüzdeki yıllarda özellikle kadınlar arasında ek iş mecburiyetinin daha da artacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?