banner39

Almanya'da emekliler sosyal yardıma muhtaç

Almanya'da yaklaşık yarım milyon emekli, maaşlarına ek olarak devletten sosyal yardım almak zorunda kalıyor.

Avrupa 23.10.2013, 11:46 23.10.2013, 11:46
Almanya'da emekliler sosyal yardıma muhtaç

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal İstatistik Dairesi tarafından verilen bilgiye göre şimdiye kadar devletten sosyal yardım alan emekli sayısı hiç bu kadar yüksek olmamıştı. 2012 yılı sonu verilerine göre yaşları 65'ten yukarı toplam 464 bin 836 emekli devletten sosyal yardım alıyor. Bu sayı bir sene öncesine göre 28 bin 600 kişi arttı. Emekliler, maaşları temel ihtiyaçlarını karşılamadığı takdirde 2003 yılından beri geçerli olan bir uygulamaya göre sosyal yardım alabiliyorlar.

Metal sektöründe çalışan işçileri temsil eden 'IG-Metall' Yönetim Kurulu Başkanı Hans-Jürgen Urban, açıklanan rakamların 'sosyal politik bakımdan bir skandal' olduğunu, rakamların alarm verdiğini, politikacıların daha fazla bunu görmezden gelmemeleri gerektiğini belirtti.

İşçi temsilcisi kuruluşlardan 'Arbeiterwohlfahrt' (AWO) Genel Başkanı Wolfgang Stadler, emekli maaşları seviyesinin artırılmasını taleb ederek, emekli reformu yapılmadığı takdirde birkaç yıl içinde milyonlarca emeklinin sosyal yardıma başvurmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Alman Sendikalar Birliği DGB tarafından yapılan açıklamada da yaşlılar arasındaki gizli yoksulluğa karşı uyarı yapıldı. Birçok yaşlı insanın aldığı maaş temel ihtiyaçlarını gidermediği halde, utandıklarından dolayı sosyal yardıma başvurmadıkları kaydedildi.

İstatistik Dairesinin verilerine göre özellikle kadın emekliler sosyal yardım almak zorunda kalıyorlar. Her bin kadın emekliden 33'ü sosyal yardım alıyor. Doğu eyaletleri ile Berlin'de binde 21 olarak tesbit edildi. Erkek emeklilerden ise batıda her binden 25'i, doğuda her bin emekliden 18'i sosyal yardım almak zorunda kalıyor. Batıda kadın emekliler arasında sosyal yardım alanların yüksek olması, buralardaki kadınların daha az çalışmış olmalarından kaynaklanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?