banner15

Almanya'da Esad hakkında suç duyurusu

Almanya'da üç avukat, Beşşar Esad hakkında Suriye'de "insanlık ve savaş suçu işlediği" gerekçesiyle Federal Başsavcılığa suç duyurusunda bulunacak

Almanya'da Esad hakkında suç duyurusu


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'daki avukatlar Mehmet Daimagüler, Serkan Alkan ve Jens Dieckmann'ın, Beşşar Esad hakkında, Suriye'de, uluslararası ceza hukukuna göre "insanlık ve savaş suçu işlediği" gerekçesiyle Federal Başsavcılığa suç duyurusunda bulunacağı bildirildi.

Daimagüler yaptığı açıklamada, Esad hakkında Federal Başsavcılığa bu hafta içinde suç duyurusunda bulunulduktan sona pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleneceğini ve burada konuyla ilgili ayrıntıların aktarılacağını belirtti.

Avukatların yazılı açıklamasında da 2016’nın nisan ayından beri Suriye rejimi askerlerinin, Halep'teki muhaliflere ve sivil halka hava saldırısında bulunduğu ifade edilerek, bu saldırıların insani olarak kabul edilemeyecek ölçüde ve yoğunlukta yapıldığı kaydedildi.

Son 6 aydan beri özellikle geceleri sivil tesislere ve hastanelere yönelik bombardımanların yapıldığı belirtilen açıklamada, Halep’in doğusunda eylül ile ekim ayları arasında Suriye rejiminin hava saldırıları sonucu yaklaşık 400 sivilin öldürüldüğüne işaret edildi.

Açıklamada, suç duyurusunda bulunanların iltica sürecinde bulunan Esad rejimi mağdurlarının avukatları olduğuna işaret edilerek, avukatların günlük hayatta Esed rejiminin kendi halkına karşı yaptığı zulüme tanıklık ettiği kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2016, 21:49
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48