banner39

Almanya'da Esad rejimi hakkında inceleme başlatıldı

Alman Federal Başsavcılığı, 106 vakada Suriye ve Irak'ta işlenen savaş suçları gerekçesiyle inceleme yapıyor. Bunlar arasında Esad rejiminin işlediği suçlar da yeralıyor.

Avrupa 18.03.2015, 17:38 18.03.2015, 17:38
Almanya'da Esad rejimi hakkında inceleme başlatıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Başsavcılığının Suriye'de işlenen savaş suçları kapsamında Esad rejimindeki bazı görevliler hakkında inceleme yaptığı bildirildi. Federal Başsavcı Harald Range, Esad rejimindeki bazı sorumlular hakkında savaş suçu işledikleri gerekcesiyle inceleme başlatıldığını söyledi.

Kimler hakkında inceleme yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi vermeyen Range, milletler ceza hukuku gereğince, katliam yapanlar hakkında insanlık suçu işledikleri gerekçesiyle inceleme yapıldığını bildirdi.

Daha önceki açıklamasında Range, Suriye ve Irak'ta işlenen savaş suçları nedeniyle 68 inceleme başlatıldığını ve 106 zanlı hakkında araştırma yapıldığını belirtti.

Suriye'de Esad rejiminin savaş suçu işlediğine dair uluslar arası kuruluşlardan da suçlamalar geldi. Amnesty International, Esad rejimi tarafından Rakka'ya Kasım ayında yapılan hava saldırılarında, aralarında 14 çocuğun da bulunduğu 115 sivilin katledildiğini bildirmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?