banner39

Almanya'da futbolculara oruç yasağı kaldırıldı

Alman Futbol Ligi DFL, futbolculara oruç yasağı getirilmesi planına karşı çıkılmasından dolayı ilgili bölümü yeniden gözden geçirerek örnek sözleşme metninden kaldırdı

Avrupa 31.01.2015, 12:31 31.01.2015, 19:26
Almanya'da futbolculara oruç yasağı kaldırıldı

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni / ALMANYA

Alman Futbol Ligi DFL, protestolar nedeniyle daha önce planlanan futbolculara oruç yasağını kaldırdı. Haftalık 'Spiegel' dergisinin verdiği habere göre DFL tarafından geçen yıl Nisan ayında hazırlanan 29 sayfalık bir sözleşme metninde 'Sağlık ve Hastalık' başlığı altında 'oruç düzenlemesi kuralı' kaydedilmişti. Bu kısımda futbolcuların dini vecibelere uymaları ile bedensel ve zihinsel verimliliklerini güvenceye alan antremanları arasında bir çatışma bulunduğu ifade edildi.

Spiegel haberinde yapılan yorumda bu kuralın özellikle Ramazan ayında oruç tutan Müslüman futbolculara yönelik olduğu belirtildi. Birçok futbol kulübünün ve sözleşmeli futbolcular birliği VDV'nin bu kısma karşı çıkmaları üzerine geçen yıl sonu anlaşma metninden çıkarıldı.

VDV Müdürü Ulf Baranowsky, sözleşmede böyle bir bölümün bulunmasının Alman Federal Anayasındaki din özgürlüğü kanununa ters düştüğünü söyledi. Ayrıca ülkeye dışardan futbolcu alımında böyle bir kuralın olumsuz bir etki yapabileceğini de hatırlattı.

2009 yılında Alman takımlarından ikinci ligde oynayan FSV Frankfurt, 3 Müslüman oyuncusunu Ramazan'da oruç tutmamaları için ikaz etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?