banner39

Almanya'da gazeteciler hakkında soruşturma başlatıldı

Alman Federal Başsavcılığı, 'netzpolitik.org' isimli internet haber sitesi hakkında vatana ihanet suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Avrupa 31.07.2015, 11:10 31.07.2015, 11:10
Almanya'da gazeteciler hakkında soruşturma başlatıldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da bir internet haber sitesi, istihbarat çalışmalarıyla ilgili yayınladığı haberlerden dolayı vatana ihanetle suçlanarak, hakkında Federal Başsavcılık tarafından inceleme başlatıldı. Federal Başsavcılık sözcüsü, 'netzpolitik.org' isimli internet haber sitesinde çalışan gazetecilerin, iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı hakkında bazı devlet sırlarını ifşa etmekle suçlandıklarını bildirdi.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen'in sözkonusu internet sitesi hakkında yaptığı suç duyurusundan dolayı soruşturmanın başlatıldığı bildirildi. Maassen, 'netzpolitik.org'un Şubat ve Nisan aylarında, istihbarat teşkilatının internet iletişimini değerlendirmesiyle ilgili gizli bilgileri kamuoyuna duyurduklarını belirtti.

Haber portalında 25 Şubat'ta 'Gizli para yağmuru: Anayasayı Koruma Teşkilatı internet iletişiminde kitle değerlendirmeler yapıyor.', 15 Nisan'da da 'Gizli çalışma grubu: İnterneti takip eden Anayasayı Koruma Teşkilatı yeni çalışma ekibini tanıtıyoruz.' isimli iki haber yayınlandı.

'SPIEGEL SKANDALI'NI HATIRLATIYOR

Federal Başsavcılığın gazeteciler hakkında inceleme başlattığını ilk defa duyuran 'Süddeutsche Zeitung' gazetesi ve televizyon kanalları NDR ve WDR uzun yıllardan bu yana tekrar Almanya'da gazeteciler hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Haftalık dergi Spiegel, 1960'lı yıllarda vatana ihanetle suçlanarak, dergi binası polis tarafından basılmış ve yazı işleri büroları aranmıştı. Hukukçular ve politikacılar tepki göstererek, bağımsız ve kritik gazeteciliğe taciz yapılmasına karşı uyarmışlardı.

Şimdi gazeteciler hakkında soruşturma başlatılmasına neden olan konu ise aylardan beri federal hükümet, muhalefet partiler ve medya arasında tartışmalara yolaçan Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya ve AB ülkelerindeki casusluk faaliyetleri. Gizli bilgilerin kamuoyuna duyurulması konusunda Federal Başbakanlık, daha önce birkaç defa uyarıda bulunarak, cezai işlem gerektiren suç duyurusu yapılacağını bildirmişti.

Ancak bu uyarılar istihbarat servislerine ait gizli bilgilerin sızdırılmasına yönelik ve eyalet başsavcıları tarafından incelenmesi gerekiyor. Federal Başsavcılığı tarafından 'netzpolitik.org' hakkında başlatılan soruşturmada yayınlanan belgelerin gerçekten devlet sırrı olup olmadığının gözden geçireleceği ve daha sonra inceleme başlatılması konusunda karar alınacağı bildirildi.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maassen, başka bir suç duyurusu daha yaparak ırkçı terör örgütü NSU ile ilgili bir muhbir hakkında gizli bilgilerin yayınlanması nedeniyle inceleme başlatılmasını istedi. Federal Başsavcılık ise bu olayda devlete ihanet zannı bulunmadığı kanaatine vararak soruşturma başlatmadı.

Alman ceza hukukunun 94. maddesine göre vatana ihanet suçu işlediği kesinleşenlere 1 yıldan başlayarak müebbede kadar hapis cezaları verilebiliyor.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?