banner39

Almanya'da gazeteciler için İslam El Kitabı

Almanya’da İslam ve Müslümanlar konusunda bilgiler içeren “Gazeteciler için İslam El Kitabı”nın tanıtımı Berlin’de yapıldı. Kitap gazetecilere bu konu hakkındaki araştırmalarında yardımcı olmayı hedefliyor.

Avrupa 02.11.2016, 10:10 02.11.2016, 10:10
Almanya'da gazeteciler için İslam El Kitabı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Berlin merkezli Uyum Medya Hizmetleri adlı proje tarafından hazırlanan “Gazeteciler için İslam El Kitabı” İslam’ın beş şartı, İslamiyet’te dinî bayramlar gibi temel bilgilerin yanı sıra Almanya’da Müslümanlar ve İslamla ilgili verileri ele alıyor.

“Gazeteciler için İslam El Kitabı” projesinin yöneticisi Dr. Tino Tonassi, gazeteciler ve İslam bilimleri alanında çalışan akademisyenlerle atölye çalışmaları düzenlendiklerini ve gazetecilerin ihtiyaçları, istekleri doğrultusunda bu kitabın oluşturulduğunu söyledi. Berlin’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Tonassi, 22 yazarın makalesinin yer aldığı 160 sayfalık kitabın 15 aylık bir çabanın ürünü olduğunu belirtti.

Deutsche Welle'de yer alan haberde, terörizm, kadınlara yönelik baskı, geleneksel yaşam tarzı gibi klişeler dikkati çekiyor. Kitapta, bu klişelerin Almanların Müslümanlara yönelik fikirlerini etkilediğine işaret edilerek, 2010 yılında Münster Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma örnek gösteriliyor. Buna göre, Almanların yüzde 80’inin aklına İslam denince “kadınlara yönelik ayrımcılık,” yüzde 70'inin aklına ise "fanatizm” geliyor. Uyum Medya Hizmetleri'ne göre Almanya'daki Müslümanların çeşitliliği ve günlük hayatları Alman medyasına yansımıyor. Bu kitap, gazetecilere Müslümanlar ve Müslümanlık ile ilgili haberlerde kullanabilecekleri sayılar, olgular ve temel bilgiyi sunuyor.

ÇATI ÖRGÜTLERİN İLETİŞİM BİLGİLERİ

Bazı bilgilere gazetecilerin kolaylıkla ulaşmasının hedeflendiği kitapta, örneğin Almanya’daki farklı Müslüman grupların çatı örgütlerinin iletişim bilgileri yer alıyor. Ayrıca internet ortamında da kitaptaki bilgilerin sıklıkla güncellenmesi planlanıyor.

Göç Konseyi'nin bir projesi olan Uyum Medya Hizmetleri, gazetecilere göç, uyum, Müslümanlar, İslamiyet, aşırı sağcılık, ayrımcılık gibi konularda bilgi vermeyi hedefliyor. 2012 yılında başlatılan proje kapsamında, bu konularda internet ortamında yayınlar yapılıyor, gazeteciler ve uzmanları bir araya getirecek etkinlikler düzenleniyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?