Almanya'da göçmenlere sosyal yardım hakkı

Alman mahkemesi, AB ülkeleri Romanya ve Bulgaristan'dan gelerek Almanya'da yaşamaya başlayanlara devlet tarafından sosyal yardım verilmesi gerektiği kararını verdi.

Almanya'da göçmenlere sosyal yardım hakkı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW'de Eyalet Sosyal Mahkemesi, Bulgaristan'dan Almanya'ya göçeden bir ailenin kendi ülkelerindeki ekonomik durumlarının çok kötü olmasını gözönüne alarak Alman devletinden sosyal yardım almaları gerektiği kararına vardı.

Bulgar aile Almanya'da 4 çocukları için aldıkları 773 Avro para ile geçinmeye çalışıyorlardı. NRW Eyalet Mahkemesi tarafından alınan karar kesinlik ifade etmediğinden davanın 10 Ekim'de esastan yeniden görüleceği bildirildi.

AB ülkeleri Bulgaristan ve Romanya'dan insanlar rahatlıkla Almanya'ya gelebiliyorlar, ancak burada çalışmalarına, yalnızca çok işgücüne ihtiyaç duyulan sektörlerde izin veriliyor. Bulgar ve Rumen aileler, Almanya'da serbest iş yapmak için yetkililerden izin aldıkları takdirde çocuk parası alabiliyorlar.

2014'den itibaren ise tüm AB ülkeleri için geçerli olmak üzere hukuki durum değişecek. Yeni düzenlemeyle, hangi AB ülkesinden gelirlerse gelsinler tüm göçmenlere çalışma izni verilecek. İşsiz kaldıklarında da Almanya'da 'Hartz 4' adı verilen işsizlik ve sosyal yardımın birleştirildiği para yardımı alabilecekler. Ayrıca ev yardımı, çocuk parası ve hastalandıklarında hastahanelerde tedavi hakkına da sahip olacaklar.

NRW İçişleri Bakanlığının tahminlerine göre güneydoğu Avrupa ülkelerinden bu Eyalete gelenlerin sayısı 50 binden fazla. Bunlardan Romanya ve Bulgaristan'dan gelenlerden yalnızca 8 bin 500'ü, Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Duisburg şehrinde bulunuyor. Duisburg Belediyesi, 1 Ocak 2014'ten itibaren bu ülkelerden gelenlerin sayısının her ay 500 artacağını tahmin ediyor.

Belediye sözcüsü Anja Kopka, gelecek yıl bütçesinde, güneydoğu Avrupa ülkelerinden gelenlere sosyal yardım olarak ödenmek üzere 12 milyon Avro ek yaptıklarını söyledi. Mahkeme kararının bütçelerini olumsuz etkilemeyeceğini belirten Kopka, bu ödemelerin yapılabilmesi için zaten Belediye idaresinin borç almak zorunda kaldığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 11:12
banner53
YORUM EKLE

banner39