banner15

Almanya'da Halep protestosu

İslam Toplumu Milli Görüş, Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırıları Berlin ve Kopenhag’da protesto etti

Almanya'da Halep protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG), Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırıları Berlin ve Kopenhag’da düzenlenen gösterilerle protesto etti.

Merkezi Almanya'nın Kerpen kentinde bulunan İGMG, Almanya’nın başkenti Berlin ve Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlediği gösteriyle, Halep'te insanı trajedinin yaşanmasına neden olan Esed rejimini kınadı.

Almanya'da Suriye’nin Berlin Büyükelçiliği önünde yapılan gösteriye, çok sayıda kişi katıldı. Türk bayraklarının ve Halep’te insanların ölümüne dikkati çekmek amacıyla bir tabutun taşındığı gösteride, Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Burada okunan basın bildirisinde, Halep’te cereyan eden hadislerin sözlerle ifade edilemeyeceği belirtilerek, "Halep’te insanlık öldü. Hayatta olanlar ölümü bekliyorlar. Biz neyi bekliyoruz? Hiçbir şey yapmamak bizim hangi insan hakları ideallerimizle bağdaşıyor?" denildi.

Halep'te insanların yardıma ihtiyaç duyduğu vurgulanan bildiride, "BM, AB ve siyasi alandaki diğer güçler bu sorumluluktan kaçamaz." ifadesi kullanıldı.

Bildiride, herbir bireyin de evrensel insan haklarını hatırlatma ve bunların uygulanmasını sağlamak için baskı yapma görevi bulunduğu kaydedildi.

Halep’te yaşananların bir utanç lekesi olduğu vurgulanan bildiride, ülke hükümetlerinin ve uluslararası kurumların acil durumda olan insanların kendi ülkelerine gelmelerini engellemek için duvarlar ördüğüne, kaçış yollarını kapattığına ve Halep için şimdiye kadar sadece çağrılar yaptığına dikkat çekildi.

Bu siyasetin utanç verici olduğunu belirtilen bildiride, "Biz hükümetlerimiz ve uluslararası temsilcilerimizden dolayı utanıyoruz. Bizim hiçbir şey yapmamamız Halep'teki çatışmalardan daha az zalimce ve acımasızca değildi." ifadeleri kullanıldı.

IGMG Berlin Bölge Başkanı Said Jurnal da burada yaptığı konuşmada, Halep için Berlin'de cumartesi günü büyük bir gösteri düzenleneceğini belirterek, "Buraya tüm vicdan sahibi Berlinlileri çağırıyoruz." dedi.

Halep’te hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazının da kılındığı gösteri, dua edilmesinin ardından son buldu.

Kopenhag’da ise bazı sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği gösteride, Halep'te sivillere yönelik saldırılar kınanırken, bu saldırıların bir an önce son bulması çağrısı yapıldı.

Öte yandan, İGMG'nin 17 Aralık Cumartesi günü de Avrupa'nın birçok kentinde Halep'teki sivillere yönelik saldırılara ilişkin geniş katılımlı bir protesto gösterisi düzenleyeceği öğrenildi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 18:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48