banner39

Almanya'da hapishanelere kadrolu imam isteniyor

Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti NRW'de, hapishanelerdeki Müslümanlarla ilgilenmek üzere kadrolu imamlar çalıştırılması taleb edildi, şu anda hizmet veren imamlar gönüllü çalışıyor.

Avrupa 24.02.2015, 17:44 24.02.2015, 17:44
Almanya'da hapishanelere kadrolu imam isteniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Kuzey Ren Westfalya Eyaleti NRW'de Sosyal Demokrat Parti SPD ile Yeşiller, aşırılığa karşı mücadele etmek amacıyla Aşağı Saksonya Eyaletinde olduğu gibi hapishanelerde kadrolu imamların görev yapmalarını istiyorlar.

SPD NRW Eyalet Parlamentosu Fraksiyon Başkanı Hans-Willi Körfges dün yaptığı açıklamada, Müslüman gençleri kastederek radikalleşmelerini engellemek ve ülkede demokrasinin güçlenmesini sağlamak için çalışma yapmak gerektiğini söyledi. Körfges, bunun için yalnızca güvenlik görevlileri tarafından baskı çalışması yapmanın yeterli olmadığını, engelleme çalışmalarının da gerekli olduğunu vurguladı. Ancak önleyici çalışmalarla selefilerin artmasının engellenebileceğini kaydetti.

Yeşiller Partisi NRW Eyalet Parlamentosu sözcüsü Verena Schaeffer de eyaletteki hapishanelerde kadrolu imamların Müslüman mahkumlarla ilgilenmesi gerektiğini belirtti. Schaeffer, hapishanelerdeki radikal Müslümanların diğerlerini de radikalleştirmesini engellemek için, Kur'an'ın barışçı bir yorumunu mahkumlara aktaracak imamlara ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Yeşiller Partisi NRW sözcüsü, imamların çalışmalarını nasıl yapacaklarıyla ilgili ayrıntının eyaletteki temsilci Müslüman kuruluşlar ve eyalet yönetimi tarafından belirlenmesi gerektiğini bildirdi. Schaeffer ortak çalışmanın okullardaki İslam dini dersleri programında gayet başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Aşağı Saksonya Eyaletinde 23 imam, hapishanelerdeki Müslümanlarla ilgilenmek üzere kadrolu olarak çalıştırılıyor. NRW'de ise hapishanelerde Müslüman mahkumlarla birkaç gönüllü imam ilgileniyor.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?