banner15

Almanya'da holiganlara karşı binlerce kişi toplandı

Almanya'nın Köln şehrinde dün İslam düşmanı ırkçı huliganların gösterisine beklenen katılım olmadı, karşı gösteriye ise yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Almanya'da holiganlara karşı binlerce kişi toplandı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Köln şehrinde 'Selefi Müslümanlara Karşı Holiganlar' HOGESA adlı İslam düşmanı gösteriye, 23 bin kişinin katılması beklenirken, yalnızca bin kişi katıldı. Irkçılara karşı protesto yapanların gösterisine ise 10 bin kişi katıldı.

Holiganların gösterisi, gösteriyi düzenleyen 'Pro NRW' partisinin yeterince ayık ve sabıkasız görevli bulamamasından dolayı 1 saat geç başladı. Köln'ün dış semtlerinden biri olan Köln-Deutz'daki bir meydanda toplanan ırkçı holiganlar, bu yıl oldukça sessiz ve sakindiler. Irkçı göstericilerin etrafı yüzlerce polis ve su sıkan araçlarla kuşatıldı.

Bir yıl önce yapılan gösteride yaklaşık 5 bin ırkçı holigan 'İslamcılığa' karşı gösteri yaparak etrafa zarar vermiş ve polisle çatışmaya girmişti. Çatışmada 49 polis memuru yaralandı. Bu yılki gösteride aynı taşkınlıkların yaşanmaması için 3 bin 500 polis görev yaptı.

BİNLERCE KİŞİ IRKÇILARI PROTESTO ETTİ

İslam düşmanı ırkçı holiganların gösterisini protesto etmek için bir gün önceden yapılan gösteriye 3 bin kişi katıldı. Pazar günü yapılan ırkçı karşıtı gösteriye ise 15 bin kişi katıldı. Irkçı holiganların toplandığı meydana yakın, Deutz istasyonu karşısında toplanan ırkçı karşıtlarının gösterisinde müzik konserleri verildi.

Irkçı karşıtlarının, holiganların şehre girişini engellemek için yaptıkları gayretler sembolik olmaktan öteye geçemedi. Holiganlar polis tarafından başka yollardan yönlendirilerek ırkçı gösterinin yapılacağı alana ulaştırıldı. Değişik yerlerde iki grup arasında zaman zaman küçük çatışmalar yaşandı. Lanxess-Arena meydanında iki grup arasında çatışma çıkmasını önlemek için polis ırkçı karşıtlarına su sıktı.

Otonom solcu gruplar, holiganlara eşlik eden polislere şişe attılar. Irkçı gruplarla bunlar arasında çıkan çatışmalarda iki taraftan da yaralananlar oldu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 12:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35