banner39

Almanya'da İGMG Kız Öğrenciler Kur'an yarışması

Almanya Milli Görüş Teşkilatı İGMG tarafından kız öğrenciler arasında Kur'an-ı Kerim okuma yarışması düzenlendi.

Avrupa 12.12.2015, 13:16 12.12.2015, 13:16
Almanya'da İGMG Kız Öğrenciler Kur'an yarışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Milli Görüş Teşkilatı İGMG Kadınlar Teşkilatı tarafından 12. kez Avrupa Kur'an-ı Kerim Tilavet Yarışması düzenlendi. Almanya'nın Leverkusen şehrindeki 'Schmidt Arena'da yapılan yarışmaya Avrupa'nın dört bir yanından yarışmacılar ve dinleyici misafirler katıldı.

‬IGMG ‬teşkilatlarında eğitim gören ‬talebeler arasında yapılan Kadınlar Teşkilatı (KT) Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması finalinde şube ve bölgeler arası elemeleri geçerek final yarışmasına katılmaya hak kazanan 8 genç kız yarıştı. ‬‬‬‬‬‬

4 binden fazla kişinin katıldığı programda konuşan KT İrşad Başkanı Nermin Şeker, “Kur’ân-ı Kerîm’in isimlerinden birisi de ‘Nur’dur. Nurun anlamlarından biri ise etrafı aydınlatan ve görmeye yardım eden ışıktır. Bu nedenle biz Rabbimiz’in Nisâ suresi 174. ayetinde buyurduğu: ‘Ey insanlar! Şüphesiz size Rabbiniz’den bir delil geldi, size apaçık bir nur indirdik.’ ayetinin mealini bu yıl afişlerimizde öne çıkardık.” dedi.

Şeker konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Bu yarışmalarımızla bizler hayatı Kur’an merkezli düşünme, anlama ve inşa etme gibi ulvi bir hedefi amaçlıyoruz. Diğer taraftan bu tilavet yarışmaları Kur’an ile yüzleşmemize neden olurken, ayrıca Allah’a vermiş olduğumuz kulluk sözümüzü yeniden hatırlama imkânı da sunmaktadır bizlere. Allah korkusunu gönlüne yerleştiren, bütün söylem ve eylemlerini bu hassasiyetle yapan insanlar yetiştirmektir bu programların amacı. Bundan dolayı 16 bölgemiz ve 34 şubemizde açtığımız hafızlık kurumlarımızda hafızlık ön hazırlık ile birlikte 580’i kız öğrenci olmak üzere şu an toplam 855 yavrumuz hafızlık eğitimi yapmaktadır. ” dedi.

Yarışmacılar Kur’ân-ı Kerîm’i hem ezber hem de yüzünden okuyarak en güzel tilavet için gayret ettiler. 4’er genç kızın yer aldığı iki kategoride önce 10-13 yaş grubunda, sonra da 14-18 yaş grubunda finale kalan talebeler yarıştı. Jüri başkanlığını Esmanur Erdener’in yaptığı yarışmada heyecanla beklenen sonuçlar şöyle oldu: 10-13 yaş grubunda 1. Ayşenur Şaplak (Hamburg), 2. Zeynep Yücetaş (Güney Hollanda), 3. İman Uçan (Alpes), 4. Kübra Sıla Sevinç (Württemberg) 14-18 yaş grubunda ise Güney Hessen Bölgesinden Nesibe Zümra Ergün KT 12. Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması birincisi olarak anons edildi. İkinci Viyana’dan Nesibe Oğultay, üçüncü Berlin’den Firdevs Mutlu olurken dördüncülüğü Kuzey Hessen temsilcisi Berfin Kaya elde etti.

12. Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması kapsamında Mâide-i Kur’an programı yapıldı. 2010 yılı Türkiye Kur’an Tilavet Yarışması birincisi Ayşe Elif Apuhan Koçal’ın yanı sıra Hatice Kübra Ataş, Tuğbanur Batman, Emine Tunç ve Gülsüm Nur Yalçın Kur’an ziyafeti sundular. 12. Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması gündeminde hafızlık sunumu da yer aldı. IGMG teşkilatlarında hafızlığını tamamlamış ve hafızlık tespit sınavına müracaat etmiş 5 hafız sahneye davet edildi. İkbal Börek moderatörlüğünde yapılan sunumda hafızlar Kur’an’ın muhtelif yerlerinden ilk ayeti okunan surenin devamını okudular. Hafızların tamamı ayetlerin devamını kusursuzca ezberden okumayı başardı. Hafızlık sunumunda ayrıca T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sınavda hafızlık icazetini alan Şuheda Batman’a hafızlık tacı takılarak icazet töreni de yapılmış oldu.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?