banner39

Almanya'da iki dernek daha İslam dersi vermek istiyor

Almanya’nın Hessen Eyaletinde İslam dersleri vermek için DITIB ve Ahmediyye Cemaatinden sonra iki dernek daha başvuru yaptı

Avrupa 19.01.2011, 14:14 19.01.2011, 14:14
Almanya'da iki dernek daha İslam dersi vermek istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Hessen Eyaletinde okullarda İslam derslerine katkıda bulunmak için DITIB ve Ahmediyye Cemaatinden sonra, İslam Kültür Merkezleri Birliği ve Faslılar Merkez Konseyi de Eyalet Uyum Bakanlığına müracaat ettiler.

Her iki dernek de Eyalet Hükümeti tarafından İslam derslerinin tasarım ve uygulanması için kurulan ve 2009 Ağustos ayından beri çalışmalarına devam eden ‘Yuvarlak Masa’ya üye. Hessen Eyaleti’nin Hristiyan Demokratlarla (CDU) liberallerden (FDP) oluşan koalisyon hükümeti, yaptıkları antlaşmada İslam derslerinin uygulanabilmesi için Müslümanları temsil eden kuruluşlarla danışmayı şart koşmuştu. Antlaşmaya göre hiçbir İslami dernek başvuruda bulunmazsa İslam dersi yerine Ahlak dersinde İslam konusunun işlenmesi planlanmıştı.

DITIB ve Ahmediyye Cemaatinin müracaatları Eyalet Adalet ve Uyum Bakanı Jörg-Uwe Hahn tarafından inceleniyor. Hahn, DITIB’in başvurusunda Alman Anayasası’na sadakat ve Türk hükümetinin etkilerinden bağımsızlık konularındaki sorularla meşgul oluyor.

Bazı gözlemciler DITIB görevlilerinin doğrudan Türk hükümeti tarafından Almanya’ya gönderilmesinden dolayı, bu görevliler aracılığıyla Alman okullarında etkili olabilecekleri ve Alman toplumunun prensip ve değerlerini tanımadıklarından dolayı da eğitimin noksan olabileceği konularında eleştirilerde bulunuyor.

Buna karşın DITIB Eyalet Teşkilatı başkanı Fuat Kurt, kendilerinin Türk devletine bağlı olmadıklarını söylüyor. Türkiye’den gelen imamların burada yetişenlerle değiştirileceğini belirten Kurt, DITIB’in İslam derslerini yalnızca kendi başına programlamak istemediğini, diğer İslami kuruluşlarla birlikte oluşturulacak çalışma gruplarında ilkokullar için uygun bir müfredatın hazırlanacağını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?