Almanya'da iktidar ve muhalefet 'Suriye'de hemfikir

Bir hafta sonraki seçimlerde iktidara kim gelirse gelsin Almanya, Esad hükümetinin sınırlı askeri bir müdahaleyle cezalandırılmasından yana. İktidar da muhalefet de BM kararı olmadan Alman askerlerinin görev almasını istemiyor

Almanya'da iktidar ve muhalefet 'Suriye'de hemfikir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da iktidar da muhalefet de Suriye'ye yapılacak muhtemel bir müdahalenin BM ya da NATO kararıyla olmaması halinde, Alman askerlerini burada yer almasını istemiyor. Ülke seçimlerinin ana gündem maddelerinden birini oluşturan Suriye'ye müdahele konusunda iktidar da muhalefet de aynı noktada buluşuyor. BBC'de yer alan habere göre 22 Eylül'deki seçimlerden sonra ülkede iktidara kim gelirse gelsin Almanya, Esad hükümetinin sınırlı askeri bir müdahaleyle cezalandırılmasından yana. Ancak BM kararı olmadan Türkiye-Suriye sınırında konuşlandırılan Patriot füzelerini kullananlar da dahil olmak üzere, Alman askerlerinin böylesi bir müdahalede yer almalarına izin vermemekte de kararlı olacak.

3 hafta sonra yapılacak genel seçimler öncesinde dün akşam ilk ve son kez bir televizyon düellosu çerçevesinde karşı karşıya gelen Başbakan Merkel ve ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Parti'nin Başbakan adayı Peer Steinbrück beklendiği üzere bu konuda aynı görüşteydiler. Kuşkusuz iktidar ile muhalefetin bu konuda hemfikir olmalarının nedeni yasalardan kaynaklanıyor. Hitler'in Avrupa'yı kan gölüne çevirmesinden bu yana Almanya'da, askerlerin ülke dışında konuşlandırılmasını zorlaştıran yasal engeller bulunuyor.

Almanya, BM kararı olmadan ya da Nato ile AB doğrudan talep etmediği sürece ülke dışına asker göndermiyor. Bu koşulların yerine getirildiği durumlarda ise Alman askerleri ve Alman askeri teçhizatı ülke dışında sadece kontrol ve koruma amaçlı kullanılabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 14:19
banner53
YORUM EKLE

banner39