banner15

Almanya'da ilk dizel yasağı için geri sayım

Almanya'da son dönemlerde tartışmalara neden olan trafikte dizel araçların yasaklanması uygulaması, ilk olarak Hamburg'da 31 Mayıs'tan itibaren kısmi olarak yürürlüğe girecek.

Almanya'da ilk dizel yasağı için geri sayım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da son dönemlerde tartışmalara neden olan trafikte dizel araçların yasaklanması uygulamasının ilkinin Hamburg kentinde kısmi olarak yürürlüğe gireceği bildirildi.

Buna göre Hamburg'un iki caddesine 31 Mayıs'tan itibaren dizel araçlar ve kamyonlar giremeyecek.

Hamburg eyalet yönetiminden yapılan açıklamada, dizel araçların havayı daha fazla kirletmesi nedeniyle kentin iki caddesinde kısmi yasak başlatılacağı bildirildi. Buna göre, Hamburg'un Kuzey Altona semtinde yoğun olan Max-Brauer ve Stresemann caddelerinde 31 Mayıs itibarıyla dizel araçlar ile kamyonlara giriş yasağı uygulanacağı ifade edildi.

EURO 6 KATEGORİSİNDEKİ ARAÇLAR İÇİN YASAK SÖZ KONUSU DEĞİL

Avrupa egzoz gazı emisyonu mevzuatına göre dizel motorlar arasında en az emisyon salgılayan Euro 6 kategorisindeki araçlar için bu yasak söz konusu değil.

Hamburg'da 264 bin dizel aracın trafikte kaydının bulunduğu ve bunlardan sadece 96 bininin Euro 6 kategorisinde olduğu belirtildi. Yasağın ambulans, itfaiye, adı geçen caddelerde ikamet edenlere ve taksilere uygulanmayacağı ifade edildi.

Almanya'nın Leipzig kentindeki Federal İdare Mahkemesi, 27 Şubat'ta verdiği kararda, hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde dizel araçlar için yasak getirilebileceğine hükmetmişti.

Kararda, dizel yasağı emisyon düzeyi açısından belli koşullara bağlanmış böylece şehirlerin yasak konusunda farklı düzenlemelere gidebilmesine olanak tanınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 14:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48