banner15

Almanya'da 'İncirlik' çatlağı

Alman Savunma Bakanı Leyen, hükümet ortağı SPD’nin aksine, Almanya’nın IŞİD’le mücadelede kapsamında uluslararası koalisyona destek amacıyla gönderilen Alman askerlerinin İncirlik’te kalmasından yana

Almanya'da 'İncirlik' çatlağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hükümet ortağı SPD’nin aksine, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Almanya’nın IŞİD’le mücadelede kapsamında uluslararası koalisyona destek amacıyla gönderilen Alman askerlerinin İncirlik’te kalmasından yana.

Alman Yazı İşleri Ağı’nın yarın (Cuma) çıkacak sayısına atıfta bulunarak Alman Savunma Bakanı von der Leyen’in açıklamalarını aktaran Frankfurter Allgemeine gazetesi, Leyen’in “İncirlikten yapılan operasyonlar hem Türkiye hem de Almanya’nın çıkarına” dediğini yazdı. Habere göre, “Alman ordusunun gerektiğinde acil olarak çekilmeye hazır mı?” sorusuna yanıt veren von der Leyen, “Akılcı bir askeri planlama her zaman alternatifleri de öngörür” ifadelerini kullandı.

Der Spiegel dergisi, İncirlik’teki Alman askerlerinin çekilme hazırlıkları yaptığını, alternatif olarak Ürdün ve Kıbrıs’ın değerlendirildiğini iddia etmişti. Dergiye konuşan hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti milletvekili Rainer Arnold, “Alman askerlerinin ziyaret edilmesine müsaade edilmezse, teskerenin uzatılması söz konusu değil. Hükümet derhal Alman askerlerinin konuşlanabileceği başka bir yer bulmalı” ifadelerini kullanmıştı.

'AWACKS UÇUŞLARINA DA İZİN VERMEYİZ'

Rainer Arnold ayrıca, izin verilmemesi durumunda sadece İncirlik’ten çekilmenin söz konusu olmayacağını, partisinin Awacs uçuşlarına Alman askerlerinin katılması konusunda da olumsuz oy vereceğini dile getirmişti. Arnold, Spiegel’de yer alan ifadesinde ”NATO, Alman parlamentosunun Awacs uçuşları için Alman askerlerine izin vereceğinden hareket etmesin” diye konuşmuştu.

SPD’li vekilin çok net çağrısıyla Türkiye ile Almanya arasında ortaya çıkan ziyaret krizinin tırmanacağına dikkat çeken Spiegel Online ise, SPD olmadan hükümetin Aralık ayında süresi dolacak olan tezkerenin uzatılma şansı bulunmadığını öne sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35